Pexels
Iga laps on erinev ja seetõttu ei ole seaduses kirjas, kui vana laps võib üksinda koju jääda. Üldiselt on lapse võime teatud määral iseseisvalt hakkama saada seotud kooliküpsusega. Koolieelikute üksi koju jätmist tuleks vältida, samuti nende jätmist terveks päevaks kodus oleva koolilapse hoolde.

Sotsiaalministeerium soovitab sul need asjad läbi mõelda, kui sinu laps peab olema sel ajal kodus, kui sina tööl oled. Lapse ajutiselt üksinda koju jätmise otsustab iga lapsevanem ise, lähtudes lapse parimatest huvidest. Last üksinda koju jättes hinda lapse küpsust, kaalu võimalikke turvariske ja küsi endalt:

📍 Kas laps teab, kuidas ohutult käituda?
📍 Kas laps vastutab oma käitumise eest?
📍 Kas laps saab hakkama eneseteenindamisega?
📍 Kas laps teab, mis on tervisele kasulik või kahjulik?

Kui mõni nendest vastustest oli „Ei", tasuks lapse üksinda koju jätmisega veel oodata. Oluline on, et lapse heaolu ja turvalisus on tagatud! Kui jätad lapse vanemate õdede-vendade hoida, ole kindel, et kõigi laste vajadused on rahuldatud ja nad tunnevad end selles olukorras hästi ja turvaliselt.

Vajadusel palu lapsehoidmisel abi oma lähedastelt, kes on terved ega kuulu koroonaviiruse riskigruppi, kuhu kuuluvad näiteks eakad.

Lasteaedade ja -hoidude lahtioleku küsimustega pöördu linna- või vallavalitsusse. Linna- või vallavalitsusse pöördu ka juhul kui pere vajab eriolukorraga seoses muud abi või toetust.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!