Andekate laste vanemad tunnistasid uurijatele, et kuigi nende lapsed joonistasid väiksena väga detailseid ja omapäraseid pilte, kaotasid nad selle oskuse juba pärast paari esimest kooliaastat. Foto: Shutterstock
Seitsmeaastastest lastest ainult väga vähesed, need kõige andekamad, kujutavad oma joonistustel kindlaid omapäraseid ja haruldasi detaile. Nii et järgmine kord, kui laps sulle oma pilti esitleb, vaata seda hoolega ja uuri, kas leiad mõned allpoolkirjeldatud märkidest.

IQ-testid on eilne päev. Hoopis erinevad detailid lapse joonistustel näitavad ära, kas tegu on täitsa tavalise keskmiku või hoopis erilist tähelepanu vajava geeniusega, vahendab The Guardian.

Kui paluda seitsmeaastasel kujutada inimest, ilmub paberile üldjuhul tüüpiline naerunägu, mille küljes keha ja käed-jalad. Ainult geeniused joonistavad inimesele lisaks tavapärasele pea-keha-käed-jalad-kontseptsioonile juurde näiteks silmameigi, ninakollid, kitsehabeme, tedretähnid, hambaklambrid, lipsu, rinnamärgi, käekarvad, kindad, sõrmuse või rahakotiketi. Samuti oskavad nad joonistada inimest profiilis, pildil kujutatul on käed taskus või selja taga. Ehk siis otsi piltidelt kõike seda, mida tema eakaaslased ei joonista!

Praeguseni ei ole veel välja töötatud kõikidele lastele tehtavaid vastavaid teste või määratud kindlaks isiksuseomadusi, mille järgi määrata, kas laps on teistest andekam. See tähendab, et paljud talendid jäävad õpetajatele märkamatuks ning nende anded varjule. Siiani mõõdetakse lapse intelligentsust IQ-testide ja keskmiste hinnete põhjal, kuid nendega ei ole võimalik mõõta andekust. Näiteks peetakse loovust andekuseks – võime mõelda paindlikult, n-ö kastist välja ja leida uusi lahendusi on väga hinnatud omadus. IQ-testis aga annavad andekad ja loovad lapsed vastuseid, mida ei ole võimalik lugeda ei õigeks ega valeks, sest need lihtsalt ei mahu etteantud piiridesse.

Uurijad loodavad, et joonistuste analüüsimise meetodiga on õpetajatel lihtsam andekaid lapsi välja selekteerida, sest lastele meeldib joonistada märksa rohkem kui akadeemilisi teste sooritada. Lapsed kipuvad testide juures liialt närvi minema ning seetõttu võivad ka väga andekad õpilased teinekord halvasti esineda või sootuks läbi kukkuda. Inimese joonistamine on aga lapsele tuttav teema, ta on seda palju kordi teinud ja tunneb end ülesannet sooritades vabalt.

Muidugi ei ole joonistuste analüüs sajaprotsendiliselt tõene ja enne selle laialdasemat kasutuselevõtmist tuleks metoodikat veel kõvasti analüüsida ja arendada. Tulemused võivad sõltuda paljuski keskkonnast. Näiteks lastel, kes joonistavad meestele habemeid, võivad olla habemega isad jne. Samuti ole ole mõtet vanemate kui kümneaastaste joonistustest püüda neidsamu märke lugeda. Nemad on juba õppinud erinevaid detaile tähele panema ja on rohkem mõjutatud koolikeskkonnast, klassikaaslastest ja õpetajatest.

Andekate laste vanemad tunnistasid uurijatele, et kuigi nende lapsed joonistasid väiksena väga detailseid ja omapäraseid pilte, kaotasid nad selle oskuse juba pärast paari esimest kooliaastat – siis sarnanesid nende joonistused koolikaaslaste omadega, muutudes lihtsamaks ja tavalisemaks.