Foto: Pexels
Oleme ausad, vea tunnistamine on raske ja sellega võib kaasneda palju riske. Laps ei tea kunagi, kas sellele järgneb karistus? Või kui karmid on tagajärjed? Kuidas see mõjutab tema suhet lapsevanemaga? Nii on neil mõnikord lihtsam vältida probleemi, kui sellega tegelda ja süü omaks võtta.

Mida lapsevanemana teha, kui laps on millegi halvaga hakkama saanud?

· Vasta, aga ära reageeri üle. Enne lapsega suhtlemist, hinga sügavalt sisse ja välja. Ülereageerimise asemel või sundides last kohe vabandama või pannes teda tehtu eest vastutust kandma, anna talle ja endale aega rahuneda.

· Ole uudishimulik. Kui teie laps teeb samu vigu üha uuesti või kui talle valmistab raskusi teatud olukordade/situatsioonidega toimetulek, võib see olla märk sellest, et tal on vaja teistsugust lähenemist probleemiga toimetulekuks. Otsi võimalusi, kuidas last aidata, mitte ära oota, et ta ise sellele pihta saab.

· Muuda lapse jaoks aus olemine lihtsaks. Kui laps on valmis võtma oma tegude eest vastutuse, loobu igasugustest loengutest ja katsu hoiduda karistusest. Selle asemel tunnusta teda, et ta jäi ausaks ja et sa tead, kui raske see võib teinekord olla. Kindlasti räägi ka sellest, kuidas järgmine kord väljakutsega hakkama saada ja teistmoodi käituda.