Foto: Scanpix/PantherMedia
Lastele meeldib magus. Kaariesebakterile meeldib magus kohe eriti. Meie hammastele seevastu ei meeldi magus üldse mitte. Sellega ring sulgubki. Kindlasti on ka neid, kes oma lastele on magusa täielikult ära keelanud, aga kui sina nende hulka ei kuulu, siis loe siit, millal ja kui palju on soovituslik lastele kommi anda.

Need reeglid aitavad perel magusasöömist kontrolli all hoida ning hambaid optimaalselt hooldada:

morguefile.com
  • Magus enne söögiaega on põhimõtteliselt keelatud.
  • Enne igat magusanäksimist tuleks süüa puuvilja.
  • Mõni asi, näiteks šokolaadikreem saiaga ja limonaad võiks olla lubatud ainult nädalavahetusel.
  • Ärge andke maiustust kunagi preemiaks ega lohutuseks. See suurendab ohtu, et laps vajab magusat probleemide lahendamisel. Teismeliseeas võivad kergesti saada lohutusvahendiks sigaretid või alkohol.
  • Sitketest toodetest (lutsukommid, iiris, närimiskommid) tuleks üldse loobuda, sest need jäävad hammaste külge kinni ja teevad seega suuremat kahju.
  • Mida kiiremini hambaid pärast maiustuste söömist puhastada, seda parem.
Foto: Scanpix/PantherMedia

Kui hambapesu on hammaste sõber ja kaitseb hambaid kaariese eest, siis sagedane näksimine on tervete hammaste vaenlane. Sellega seoses on vähem tähtis see, mida te sööte, kui see, millal ja kui tihti te sööte. Iga kord, kui kommi- ja küpsisekausist mööda minnakse, ei maksa sealt midagi haarama hakata. Ükskõik, kas näksite magusat või soolast — iga vahepala tekitab hambakattu, mis põhjustab hammastel rünnaku. Kui vähendate peres vahepalade arvu, olete teinud head nii laste kui ka täiskasvanute hammastele. Ning pärast näksimist tuleks suud kasvõi veega loputada.

Foto: Scanpix/PantherMedia

Soovituslikult tohib magusast saada kuni kümme protsenti energiast. Kuid ära muretse, kui laps mõnikord rohkem näksib. Jälgi vaid, et ta ennast piisavalt liigutaks ja muidu tasakaalustatud toitu sööks. Pange õppimise ja mängimise ajaks taldrikule lõigatud puuvilju või porgandit. Kui lapsele puuviljad kohe üldse ei meeldi, püreerige puuviljad ja segage saadud mass jogurti või piimaga ja pange sügavkülma, kus see muutub jäätiseks.

Kui palju magusat on väikelapse ja koolilapse jaoks teie arvates normaalne? Mismoodi oleks nendest nõuannetest kõige lihtsam kinni pidada? Panna kommikott peitu või üldse mitte kommi osta? Kuidas on maiustuste söömine korraldatud teie kodus ja milliseid maiustusi teie laps saab?