Vaidluse võit pole väärt sellega kaasnevaid pisaraid. Foto: Shutterstock
Meil kõikidel, nii lastel kui ka täiskasvanutel, on igapäevaselt nii palju kohustusi, et päeva lõpuks pole meil enam jaksu selleks kõige tähtsamaks kohustuseks – oma perekonna hoidmiseks ja tunnustamiseks. Need on:

Märka head

On ju tavaline, et võtame paljusid asju elus iseenesestmõistetavatena. Näiteks juhtub tihti, et mõtled midagi positiivset oma kaaslase või laste kohta, kuid jätad selle välja ütlemata, sest nad ongi kogu aeg nii toredad ja tublid. Järgmine kord ütle see välja. See, kui märkad oma pereliikmetes head ja positiivset ning seda neile ka ütled, liidab teid omavahel. Jagatud tunnustus annab tuge ka ka hetkedeks, mil sinu pereliige ei tunne end tugevana. Oskus üksteises head märgata on juskui liim, mis liidab teid perekonnana tugevamini kokku.

Ära eelda ja järelda niisama

Igasugused negatiivsed eeldused on läbisaamise surmaks. Selle asemel, et teisest midagi halba eeldada, selgita situatsiooni. Olukorrad, mis on segased, kipuvadki selliseks jääma. Need võivad ühtlasi tülisid tekitada, sest pereliikmed ei küsi üksteiselt üle, kas asjadest saadi ikka õigesti aru. Kui sinu laps tuleb koolist hiljem, ära eelda automaatselt, et ta kindlasti passis jälle selle sõbra juures, kes sulle ei meeldi. Võib-olla just sellel päeval jäi laps hiljaks, sest kukkus kehalise tunnis ja oli kooliarsti kabinetis. Kui niigi õnnetu ja tuge lootev laps saab hoopis riielda, läheb suhte taastamiseks kordi rohkem tahet ja energiat kui selle kahjustamiseks.

Õpi ka ridade vahelt lugema

Seda oskust läheb vaja nii partnerite kui ka vanemate ja laste vahelises suhtlemises. Kui oled oma perekonna suhtes tähelepanelik, märkad peagi, et sõnade, vestluste ja tegemiste taustal heljuvad meeleolud, mille tabamine ei ole alati nii lihtne. Näiteks kui sinu laps tuleb koju ja saad aru, et temaga on midagi lahti, ehkki ta ütleb, et tema päev läks hästi. Selline olukord vajab tundlikku lähenemist: millal temaga rääkida, kuidas seda teha, kas oodata, kuni ta ise rääkima tuleb? Et tunnetada, missugune viis on sellisel hetkel oma pereliikme abistamiseks kõige sobivam, ongi tarvis oskust meeleolusid tunnetada ja mõista, et sõnad ja sõnade sisu ei ole alati ühe tähendusega. Vanemad, kes on oma asjadega pidevalt ülekoormatud, kaotavad tundlikkuse. Kui aga tahta kasvatada lapsi, kes oskavad ennast ja oma tundeid mõista, tuleb vanematel seda neile just ridade vahelt lugemise oskuse abil õpetada. Sama oskus on vajalik ka partnerite vaheliste suhete harmoonilisena hoidmiseks, sest kõik inimesed ei ütle otse ja selgelt välja, mida nad parasjagu vajaksid.

Vali oma lahinguid

Lapsevanematele soovitatakse seda tihti, sest kõiki lahinguid pole tõesti mõtet võita ja enamikku isegi mitte alustada. Rikutud suhe ja haavatud tunded on suurem kaotus kui sõnasõja kaotamine. Vaidluse võit pole väärt sellega kaasnevaid pisaraid. Täpselt sama soovitavad terapeudid ka paarisuhete lahkhelide korral. Kui tüli on üles kerkimas ja võitlusvaim vihaselt valmis, küsi endalt, kas teema läheb sulle tõesti korda ka aasta pärast. Kui ei, siis mis siin ikka kakelda ja oma pereelu haprat tasakaalu ilmaasjata kõigutada. Oma partneri või lapsega mitte nõustudes lihtsalt ütle seda. Karjuvalt kõneviisilt, kui sellega ollakse harjunud, üleminek vestlevale või arutlevale on alguses raske, kuid piisava enesedistsipliiniga siiski võimalik. Teed juba üksnes selle peresisese suhtemudeli muutmisega oma perele suure teene.