Foto: Unsplash
On palju lapsele iseloomulikke omadusi, mida ei saa muuta, kuid on üks asi, mis on lapse jaoks määrava tähtsusega nende omadustega elama õppimiseks.

Uurimused on tehtud kogu maailmas kaksikutega, kes on sattunud kasvama erinevatesse oludesse.

On viis omadust, mida kasvukeskkond lapses muuta ei suuda. Need omadused asuvad teljel ekstravertsus-introvertsus, neurootilisus-emotsionaalne stabiilsus, avatus kogemusele, sotsiaalsus ja meelekindlus.

Ehk siis ei saa muuta seda, kuivõrd on inimesel kalduvus negatiivseid emotsioone kogeda, depressiooni sattuda, stressiolukorras impulsiivselt käituda, kas ta on kinnine ja eelistab üksindust või eelistab seltskonda ja on jutukas, kuivõrd ta on huvitatud uuest ja tundmatust nii enda sisemaailmas kui maailmas üldse (seega ka uute asjade kogemisest ja õppimisest), kuivõrd on ta valmis teisi usaldama ja aitama, nende puudustega leppima, kuivõrd suudab ta kontrollida enda soove ja impulsse.

Samas saab aga last õpetada nende omadustega, mis talle kaasa sündinud on, elama, neid õigesti kasutama (sest ka igas esmapilgul negatiivsena näivas omaduses on palju positiivset, kui seda õigesti kasutada) - ja selle jaoks ongi kasvukeskkond - ehk turvaline ja terve perekond oluline.
Allikas: kasupered.ee