Foto: Shutterstock
Sõprussuhete loomine algab juba esimesest lasteaiapäevast. Mõned lapsed leiavad kergesti teistega ühise keele, teistel läheb üles soojenemiseks aega ning neil on vaja vanemate tuge ja abi, et paremini sisse sulanduda ja kaaslasi leida. Siin on mõned soovitused, mida saaksid oma lapsele õpetada, et tal suhete loomine ja hoidmine nii lasteaias kui tulevikus täiskasvanute seltskonnas lihtsamalt läheks.

1. Pööra tähelepanu, kui ta räägib oma kokkupõrgetest ja konfliktidest teiste lastega

Aga ära õpeta, mida teha, sest seda tehes jätad sa talle mulje, et ta on rumal ja sa ei aita tal sellest kogemusest tegelikult õppida. Las ta räägib, sina kuula, suuna küsimustega ja lase tal endal tunnetes selgusele ja seejärel lahendusteni jõuda.

2. Ära vali pooli, kui ta sõpradega tülli läheb

Kuula ja anna mõista, et saad tema tunnetest aru, kuid ära mingil juhul teist last maha tee ja tema kohta midagi halba ütle. Samuti ei tohiks sa oma lapsega pahandada ja tema sõbra poolt olla. Esiteks ei ole sa kursis mõlema poole seisukohtadega ja teiseks peavad nad tõenäoliselt veel tulevikus kokku puutuma. Rääkige situatsioon läbi ja püüdke näha seda teise lapse silmade läbi: „Huvitav, miks Angelina nii inetult ütles. Äkki ta tundis end kehvasti, kui sina ja Liisa tema nukkudega mängida ei tahtnud?"

3. Õpeta talle, kuidas oma soove viisakalt väljendada

See on iga lapsevanema jaoks väga suur väljakutse, sest pisikestel keevad emotsioonid kiiresti üle. Kui põnn karjub sõbrannale: „Sa oled nii ülbe!" ütle talle: „Sa oled Isabella peale vist väga pahane. Aga palun ütle talle, mida sa temalt tahad, mitte mida temast arvad! Tahad seda nukku? Siis palun küsi seda kenasti."

4. Õpeta teda enda eest seisma

Palun ütle Paulile, et sa maadled temaga hea meelega, aga ainult siis, kui ta reeglitest kinni peab ja lõpetab, kui sa rohkem ei taha."

5. Ära sea kahtluse alla lapse arvamust lasteaiakaaslasest

Selle asemel, et kaasa õiendada või lapsega pahandada, proovi situatsioon lapsega lahti rääkida ja mõlemi tundeid mõista. Väldi hinnanguid nagu: „Kindlasti ei mõelnud Karmen midagi paha, kui ta sind terve rühma ees lolliks nimetas!" ja proovi läheneda empaatiaga: „Ma mõistan, et see, mida Karmen kõigi kuuldes ütles, valmistas sulle piinlikkust ja see ei meeldinud sulle. Sa arvad, et ta tegi seda meelega ja nüüd sa ei tahagi teda enam oma sünnipäevapeole kutsuda."

Selline sinupoolne tugi aitab tal oma tunnetes selgusele jõuda, nendega toime tulla ja aru saada, mida ta nüüd edasi teha sooviks.

5. Ära ignoreeri lapse tundeid

Kui lapsele on haiget teinud keegi, keda ta pidas oma sõbraks, on meil vanematena seda raske kõrvalt näha ja me kipume sõpra maha tegema: „Järelikult polegi ta mingi õige sõber! Leia keegi teine, kellega mängida!" on lause, mida oled sinagi tõenäoliselt öelnud, kui laps on kellegagi tülli läinud. Aga selline suhtumine ei aita su lapsel solvumisest ja valust üle saada.

Luba lapsel pahane olla ja peegelda tema tundeid: „Sa tunned ennast vist väga pahasti, et su sõber sulle niimoodi ütles." Selline peegeldus aitab lapsel oma tundeid mõista, neid läbi elada ja ära lahendada ning lõpuks õigele otsusele jõuda.

6. Proovi kamandamine välja juurida

Lapsed tahavad oma tahtmist saada ja omi mänge mängida ning see tekitab kokkupõrkeid. Kompromisside tegemise oskus tuleb siinkohal suureks kasuks. Proovi teda küsimuste abil õigele teele suunata: „Kas sulle on olulisem see, et sa saaksid praegu oma mängu mängida see, et Katriin sinuga mängiks?" Kui teisele lapsele meeldib kamandada, anna talle juhiseid, kuidas temaga suhelda. Ta võiks öelda näiteks: „Ma tahaksin küll sinuga mängida, aga me oleme terve hommiku legodega ehitanud ja ma tahaksin nüüd midagi muud teha. Mida me võiksime veel mängida?"

7. Kuula ja pane tähele, mida teised lapsed ja vanemad su põnni kohta räägivad

Mingil juhul ei tohi sa jätta tähelepanuta, kui keegi ütleb, et su laps on kedagi löönud. Ära häbista oma last, parem rääkige situatsioon läbi, mõelge, kuidas teine laps võis ennast tunda, mis teda vägivalda kasutama sundis ja kuidas vabandada. Kindlasti rääkige läbi, mida saaks laps teinekord samasuguses situatsioonis olles teistmoodi teha.

Allikas: ahaparenting