Foto: Unsplash
On ju tavaline, et võtame paljusid asju elus iseenesestmõistetavatena. Näiteks juhtub tihti, et mõtled midagi positiivset oma kaaslase või laste kohta, kuid jätad selle välja ütlemata, sest nad ongi kogu aeg nii toredad ja tublid. Järgmine kord ütle see välja.

See, kui märkad oma pereliikmetes head ja positiivset ning seda neile ka ütled, liidab teid omavahel. Jagatud tunnustus annab tuge ka ka hetkedeks, mil sinu pereliige ei tunne end tugevana. Oskus üksteises head märgata on juskui liim, mis liidab teid perekonnana tugevamini kokku. Selle asemel, et teisest midagi halba eeldada, selgita situatsiooni. Olukorrad, mis on segased, kipuvadki selliseks jääma. Need võivad ühtlasi tülisid tekitada, sest pereliikmed ei küsi üksteiselt üle, kas asjadest saadi ikka õigesti aru.

Nüüd jõuamegi põhilise soovituseni, mis aitab sind peresuhete hoidmisel alati — ole tähelepanelik!

Kui oled oma perekonna suhtes tähelepanelik, märkad peagi, et sõnade, vestluste ja tegemiste taustal heljuvad meeleolud, mille tabamine ei ole alati nii lihtne. Näiteks kui sinu laps tuleb koju ja saad aru, et temaga on midagi lahti, ehkki ta ütleb, et tema päev läks hästi. Selline olukord vajab tundlikku lähenemist: millal temaga rääkida, kuidas seda teha, kas oodata, kuni ta ise rääkima tuleb? Et tunnetada, missugune viis on sellisel hetkel oma pereliikme abistamiseks kõige sobivam, ongi tarvis oskust meeleolusid tunnetada ja mõista, et sõnad ja sõnade sisu ei ole alati ühe tähendusega.

Vanemad, kes on oma asjadega pidevalt ülekoormatud, kaotavad tundlikkuse. Kui aga tahta kasvatada lapsi, kes oskavad ennast ja oma tundeid mõista, tuleb vanematel seda neile just ridade vahelt lugemise oskuse abil õpetada. Sama oskus on vajalik ka partnerite vaheliste suhete harmoonilisena hoidmiseks, sest kõik inimesed ei ütle otse ja selgelt välja, mida nad parasjagu vajaksid.

Rikutud suhe ja haavatud tunded on suurem kaotus kui sõnasõja kaotamine. Vaidluse võit pole väärt sellega kaasnevaid pisaraid. Täpselt sama soovitavad terapeudid ka paarisuhete lahkhelide korral. Oma partneri või lapsega mitte nõustudes lihtsalt ütle seda. Karjuvalt kõneviisilt, kui sellega ollakse harjunud, üleminek vestlevale või arutlevale on alguses raske, kuid piisava enesedistsipliiniga siiski võimalik. Teed juba üksnes selle peresisese suhtemudeli muutmisega oma perele suure teene.

Moodne Pere