Foto: Shutterstock
Kui laps käitub halvasti, võtab korralik lapsevanem ta ette ja loeb sõnad peale, mõni karistab ka füüsiliselt. Lapse väärale käitumisele tähelepanu juhtimine on õige, aga kindlasti ei tohi kasutada neid seitset lauset, mis lapse enesehinnangule ja -väärikusele vee peale tõmbavad.

Psühhoterapeudid Heather Turgeon ja Julie Wright hoiatavad Daily Mailis, et need levinud laused kutsutav pigem halba käitumist veel rohkem esile kui ennetavad seda. Samuti tekitavad nad kommunikatsiooniprobleeme, sest näitavad lapsele, et vanemad ei võta nende muret tõsiselt ega püüagi neist aru saada.

Järgmine kord lapsega pahandades väldi igal juhul neid lauseid:

"Mitu korda ma olen sulle öelnud, et nii ei tohi teha?!"

"Mul on sinust kõrini!"

"Miks sa ei kuula mind?"

"Kui sa seda ei lõpeta, siis õhtul magustoitu ei saa!"

"Lõpeta nutt, sa käitud nagu tita!"

"Sest mina ütlen nii!"

"Lõpeta! Sul pole midagi viga!

Lapse peale karjumise asemel soovitavad terapeudid lihtsalt kolmesammulist lähenemist, mis on märksa efektiivsem ja lapsesõbralikum kui lapse hirmutamine karjumise ja õiendamisega.

See käib nii:

Kui laps keeldub mänguasjapoest lahkumast, kükita tema kõrvale, vaata talle silma ja ütle, et sa mõistad, et ta on endast väljas. Järgmiseks selgita talle rahulikult, miks te peate nüüd ära minema. Ja kolmandaks leia kompromiss, mis rahuldab teid mõlemaid, näiteks võta ta sülle või hoia tal käest ja laulge poest välja minnes totakat laulukest.

Igal juhul peaksid jääma rahulikuks ja empaatiliseks, hoolimata sellest, kui irratsionaalne lapse käitumine sulle ka ei tunduks. Empaatiline ja rahulik vanem saab palju kiiremini oma tahtmise, sest lapsed kuulavad neid parema meelega ja võtavad juhtunust ka õppust, samas kui karjuvaid ja endast väljas lapsevanemaid lihtsalt kardetakse ning lõpetatakse lollitamine lihtsalt ehmatusest selle peale, et ema röögib nagu hull.