Shutterstock
Lugemisjooga üks arendaja, Maili Liinev ütles, et meetod sobib lapsele, kes tunneb huvi liikumise vastu või tähtede vastu. „Enamasti on lapsed väga liikuvad, soovivad joosta, mängida ja tunnevad mängudest rõõmu. Tähtede õppimine saab olla lapse jaoks samuti mäng ja rõõm,“ sõnas ta.

Lugemisjooga on lastele mõeldud loovliikumine, mille käigus õpitakse tähti ja harjutatakse keskendumist. Selles on ühendatud mõtteviis, et laps õpib lugemise selgeks mänguliselt ja läbi põnevause ja rõõmu ja teiselt poolt kasutatud lastejoogale omast loovliikumist, keskendumist, lõõgastumist ja rõõmu liikumisest. „Et laps õpiks keskenduma, rahunema ja lõõgastuks: oleks kohal siin ja praegu, on üks lugemisjooga oluline põhimõte. Lugemise eelduseks on lapse keskendumisoskus, et laps üldse suudaks tähtedele ja kirjasõnale keskenduda. Lugemisjooga just seda pakub,“ rääkis Liinev.
Tema sõnul on kõige olulisem leida aeg lapse jaoks. „Tänapäeva lapsed naudivad väga nutiseadeid, aga tegelikult valiks nad alati võimaluse olla päriselt, jäägitu tähelepanuga koos oma vanemaga. Lugemisjooga on just üks võimalus, kuidas veeta oma lapsega aega. Laps vajab igapäevast ettelugemist, tähed saab selgeks enda übritsevast keskkonnast ja keskenduma peab ikka lugemishuvile ja lugemisrõõmule,“ selgitas ta.

MTÜ Hoolingu leiutatud meetod pakub lapsele võimalust oma kehaga ja läbi erinevate meelte õppida erinevaid tähekujusid. „Isegi need lapsed, kes ei tunne huvi tähtede vastu, naudivad tihti lugemisjoogat ja oma üllatuseks õpivad mänguliselt nii mõnegi tähe ära. Lugemisjooga põhimõte on see, et lapsed õpivad kõike läbi rõõmu ja lusti,“ ütles Liinev.

Lugemisjoogat võib harrastada iga laps koos oma vanema või teise täiskasvanuga, kui tal selleks tuju on. Näiteks võib mõelda, mis on lapse eesnime esimene täht ja kuidas saaks seda tähte teha näppudega, kehaga, joonistada seda peopessa, seljale, liiva sisse ja laduda seda tähte kividest liiva sisse. Koduses lugemispesas võib ka täiskasvanu lapsele lugeda või uurida koos pildiraamatut ja seejärel proovida koos loetud lugu läbi keha uuest läbi lavastada. See on mõnus joogalik tegevus, kus laps koos vanemaga naudib koosolemist.
Traditsiooniline lugemisjooga tund Maili Liinevi juhandamisel algab sellega, et kõigepealt häälestatakse end tundi, siis tehakse mõnusaid soojendusharjutusi ja venitusi ja seejärel mängitakse vahvaid liikumisega seotud lugemismänge. Näiteks võib panna maha tähekujusid ja joosta ringi nende vahel ja märguande peale leiab iga laps ühe tähe. Siis saab koos mõistatada, et mis tähega tegu on ja mis loomad ja muud sõnad võivad just selle tähega alata. Mängudele järgneb lõõgastus, kus lapsed saavad visata pikali ja kuulata mõnusat lugu ja täielikult end lõvestuda. Ka mõnus lapsepärane meditatsioon on lugemisjoogas omal kohal. Nii näiteks põhineb Hoolingu laste lugemisjooga kundalini lastejoogal.