Foto: Unsplash
Kuidas leida oma lapsele tegevus, mis võimaldaks tal ennast avastada ja arendada ning ei viiks vanemate rahakotist viimset senti? Siin on lihtsad soovitused, kuidas seda teha.

Vasta lapse küsimustele

Vasta lapse küsimustele nagu: „Mis vahe on Päikesel ja planeetidel?”, „Mis ajal elasid rüütlid?”, „Miks langevad puudelt lehed?” võimalikult põhjalikult ja nii hästi kui saad. Kui sa vastust ei tea, vaadake internetist järgi või lugege leksikonist. Kui su laps tahab mingi teema kohta põhjalikumat informatsiooni, saab ta ka sellisest unustatud kohast nagu raamatukogust raamatuid laenutada, samuti võite väikesele ekskursioonile minna — näiteks lossivaremetesse või tähetorni. Lapse jaoks on sinuga koos oldud aeg väga tähtis ja sina õpid teda paremini tundma.

Jaga oma hobi lapsega

Sulle meeldib kokata, kududa, aias taimi kasvatada või tehnikavidinate kallal nokitseda — suurepärane! Näita ka oma lapsele, kui palju võib selline tegevus lõbu pakkuda ja lase tal koos sinuga askeldada. Kui laps tuleb uudistama, seleta talle kõik vajalik: kuidas kudumissilmuseid luuakse või lase tal pühapäeviti perele kokata.

Suhtle võõrastega vabamalt

Lambakarjus oma loomadega pole enam igapäevane nähtus. Miks mitte siis koos lapsega jalutuskäigul teda kohates tema juurde minna ja vestlust alustada? Kasuta võimalust, et tema elust ja ametist rohkem teada saada. Mine koos lapsega erinevate elukutsetega inimeste juurde ja alusta nendega vestlust, olgu selleks siis tuletõrjuja või kraanajuht, arhivaar või tänavakunstnik. Inimesed, kes oma tööd armastavad, suudavad seda vaimustust teistele edasi anda. Muidugi ei julge enamus täiskasvanuid sedasi võõrastega rääkima minna, lapsed on aga sellel puhul palju julgemad. Ja kes teab, kui su laps juba uudistama läheb, siis äkki saab ta ka kraana rooli taga istuda. Lapse jaoks on see suur elamus.

Uuri lapsega koos loodust

“Staphylinus caesareus” või “Cantharis fusca”? Mõlemad on putukad ja näevad ühtemoodi jälgid välja, aga lastele meeldib kõik, mis roomab, hüppab ja siristab. Võta jalutuskäigule luup kaasa ja lase lapsel erinevaid putukaid, sipelgaid ja tõuke uurida. Kui tahad asja veel huvitavamaks teha, võta kaasa binokkel, millega laps saab loodusteadlast mängida ja kaugel asuvaid puid, loomi ja linde vaadelda. Laps võib avastada, et see on põnevam veel, kui telefonimäng.

Planeerige koos

Nuputage näiteks koos, kuidas koduaeda muuta: mida uut kasvama panna ja istutage meelepärased taimed peenrale. Kui laps soovib, siis lase tal oma isiklik peenar sisse seada. Tema eneseteadvusele on sellise väikese asja nagu seda on peenar, väga oluline.

Ole talle eeskujuks

Su unistus oli trumme mängida või ratsutamine ära õppida? Siis tee seda, õppimiseks pole kunagi liiga hilja! Ideaalis innustad oma last ja see on talle tunduvalt kergem, kui ta näeb, et emme või issi ei olegi perfektne ja ka teil läheb õppimiseks aega.

Kasuta võimalusi

Sa pole nädalavahetuseks veel midagi plaaninud? Siin on paar nõuannet: mine lapsega rabamatkale, linnaraamatukokku, tasuta muuseumitesse, printige välja infot näiteks Tallinna vanalinna kohta ja minge seda koos avastama.

Võta koos lapsega midagi ette

Lapse suurim soov on oma vanematega aega veeta. Leidke midagi, mis kõigile meeldiks. Olgu selleks siis pusle kokku panemine, fotografeerimine, puude lõhkumine, lehtede riisumine, ujumine, meisterdamine, ratastega ringi sõitmine, lugemine või maalimine. Tähtis on see, et oleksite koos.

Aga trenn?

Kas minna koori laulma või karate trenni, kunstiringi või kergejõustikusse? Pole oluline, mis laps välja valib, peaasi, et ta avastab enda jaoks midagi, millesse ta õhinaga suhtub. See peaks temas uudishimu äratama ja talle tunde andma:
„Hei, see meeldib mulle ja ma olen selles osav!”