Foto: Andreas Preisfreund
“Kui sünnitusest oli möödas mõni kuu, avastasin end ühtäkki mängiva lapse kõrval lamamast ja pisaraid valamast,” meenutab väikese Lehte ema Mari-Vivian (37).

Lapse sünniga kaasneb palju rõõmu, aga ka üksluisust ja väsimust ning mõnikord tekib isegi sügav masendus. Mina kogesin esimest kurbusesööstu, kui beebi oli viiepäevane. Õnneks läks see veidi rohkem kui nädalaga mööda ja päris pikalt õnnestus mul olla üpris õnnelik ema. Kuni ühel hetkel leidsin end kümnekuuse mängiva lapse kõrvalt põrandalt lamamast ja pisaraid valamast, suutmata ennast isegi liigutada. Tundsin, et olen nii sügavas augus, kust välja hüpata ei jaksa. See juhtus justkui päevapealt. Eluisu kadus, jõud oli otsas, hinge rõhus raske kivi, paarisuhe tundus mõttetu ja elu ei pakkunud mingit rõõmu.

Abikaasa Priidu (31) nägi mu pisaraid ja oli nõutu. Kas mul on ehk soodumus meeleolulangusteks, mis iga paari kuu tagant tühja koha pealt tabavad? Ka ma ise ei osanud hinnata, kas mu suurim probleem on armastuse ja tunnustuse puudus, väsimus, üksluisus, külm ja pime talv või tekitas meeleolude kõikumist puhas kehakeemia. Ja miks kõik juhtus nüüd, pea kümme kuud pärast sünnitust, kui emaks­olek oli saanud juba harjumuspäraseks ja kõik paistis pealtnäha korras?

Kildudest pilt kokku


Mees, kes mu ahastust nägi, pakkus välja, et annab mulle regulaarselt mõnel õhtul nädalas lapsevaba aega. Ehkki esiti tundus, kuhu mul ikka minna on, võtsin kurnatuse äärel siiski ta pakkumise vastu. Läksin ujulasse, lebasin üle tunni beebibasseinis, käisin saunas ja koduteel tundsin – ma suudan jälle hingata! Õhtul lapse kõrvale heites püüdsin teadlikult sügavaid hingetõmbeid teha ja uinusin üle pika aja enne, kui laps jõudis uuesti ärgata ja rinda küsida.

Järgmisel päeval ajasin end välja jalutama. Lumised teed, kuhu vankrirattad takerduma kipuvad, olid mind juba mõnda aega kodus vangis hoidnud. Jalga jala ette tõstes hakkasin oma kümnekuust emaduse aega tükk tüki haaval pildiks kokku seadma. Leidsin mitmeid asju, mis mind olid selle aja jooksul kurbusesse kukkumast päästnud.

Ühtäkki oli selge, miks nukrusetulv just nüüd saabus: olukordade kokkulangemisel olin ühtäkki kaotanud kõik oma päästerõngad, mis olid aidanud mul kümme kuud pinnal püsida. Seda teadvustades terendas ees lahendus ja panin oma päästjad ka kirja, et neid teiega jagada.