Ingrid Tsirel
Maailmas pole suurimat armastust kui emaarmastus. Kuid alles siis, kui ka ema enesearmastus on sama suur, jõuab pere õuele õnn, tõdesime Pere ja Kodu vestlusringis.

Meie, viis ema, saime brunch’iks kokku õdusalt koduses Nõmme restoran-­kohvikus Mimosa. Me polnud kunagi silmast silma kohtunud ja ka kodud, kust tulime, on üsna erinevad, ent ometi avastasime: me oleme väga sarnased – oleme emad. Kamba peale jäi meil koju vanaisaga mürama, lastehoidu mängima või kooli õppima 14 last. Just emaks olekust, ühiskonna survest ja ootustest ning argipäevast vestlesimegi.

Kas sina üldse oled hea ema?


Milline on hea ema?

Teele: Väga hea ema on piisav ema – see, kes on piisavalt oma lapse jaoks olemas.

Mailis: Aus, lõputult armastav, toetav ja alati olemas. See ei tähenda, et ema ei võiks olla range ega nõudlik.

Brigitta: See sõltub pere vajadustest. Tohutult oluline on, et ema ise oleks õnnelik.

Gertrud: Lapsed on siis õnnelikud, kui vanemad on õnnelikud. Kui tõsta laps esikohale, tuleb ülejäänud elu paraku sageli etendada – vanemad on sisimas õnnetud ja lapsel tekib tunne, et ta peab tegema emme-issi õnnelikuks. Kõige olulisem oledki sina ise, seejärel tuleb paarisuhe, alles siis laps. Aga jah, hea ema on see, kes siiralt tunneb, et ta on piisav oma lapse jaoks.

Teele: Just! Kui sa suudad selle päriselus ka nii tööle panna, on see super! Minu kogemus seda näitabki: sinu sisemaailm peegeldub ka partneri ja lapse pealt. Mina plaanin saada veel palju lapsi, just tänu sellele, et olen nii hoitud ja meil partneriga on köik hästi – siis on ka lapsega tohutult palju lihtsam.