vahur.pormeister@gmail.com
“Nüüd proovime teha pitsatükki ja siis korjame seeni,” õpetab kogenud mäesuusatreener Valdek Udris sel talvel uue kuue saanud Nõmme lumepargis algajaid mäesuusahuvilisi.

Esiotsa on Lucal (9) mäesuuskadega tasaselgi pinnal raske seista. Tõstukiga rohelisele õppenõlvale sõites kahtleb ta, kas julgeb ikka nõlvast alla lasta, kuigi vanem vend Kevin (11) teatab oma põgusa mäesuusa­kogemuse põhjal: “See pole ju mägi, vaid küngas.” Kevini uljast laskumist takseerinud treener teatab aga poisile: “Me peame sinu kehahoiakuga tööd tegema, enne kui vale hoiak lihasmällu kinnistub.”

Enne kui esimest korda tõstukiga mäkke sõita, õpivad poisid, kuidas õigesti kukkuda. Seda on vaja siis, kui hoog läheb liiga suureks või jääb keegi teele ette. “Vii kükkasendis keharaskus taha ja keera end külili,” näitab treener ette. Edasi saab teada, kuidas pitsatüki või tordilõigu meetodil suuskadega keerata. Ja siis on aeg harjutada pidurdamist – treener sõidab tagurpidi mäest alla, pidurdades suuskade tagumiste otstega, Luca järgneb talle õigetpidi, pidurdades suusaninadega.

Kevinil soovitab treener mäest alla lastes sügavamaid jõnkse teha. “Vahepeal korjad justkui maast seene ühe, siis teise käega!” Kui poiss on kümmekond korda õppenõlvalt alla sõitnud, saab ta loa minna slaalominõlvale ehk sinisele nõlvale. Seejärel võtab ta ette juba trampliiniga punase nõlva. Esimesel korral maandub ta käpuli otse hüppeka ees, teisel korral läheb juba paremini.