Irene ja Ott Heidmetsa pojad Rasmus (7) ja Ruben (4) said nutiseadmed kätte hiljuti ja nende kasutus on rangelt ema-isa kontrolli all. Üle poole tunni korraga – ja mitte ka iga päev – poisid neid ei saa ja ise lapsed mänge alla ei laadi. Valikud tehakse koos. Eesmärgiks leida rakendused, mis midagi õpetaksid. Rasmuse üks lemmik on hoopis täiskasvanute ajutreeninguks mõeldud äpp Lumosity. Samuti on ta teinud tutvust inglise keelt õpetavate mängudega, nagu Kangi Club ja Lingokids. Rubenile meeldib pilte värvida ja ta paneb ka meelsasti Vikerraadio Õhtujutu äpi pakutud puslesid kokku. Hele-Mai Alamaa
Nutiseadmeid lastele keelata pole mõtet, nende kasutust targalt suunata saab aga küll! Jagame ideid, kuidas lasteaiaealisi nendega mõistlikult ümber käima õpetada.

Helendav ekraan põnevate liikuvate piltidega tõmbab põngerjaid nagu magnet. Tehnoloogiata tänapäeval ei saa ja seda karta pole ammugi mõtet. Asjalikke arendavaid nutirakendusi leidub lastele küll, aga sa pead oskama oma põnni targalt juhendada.

Teadliku lapsevanema käes on nutiseade liitlane. See aitab su lapsel kasvada iseseisvaks loovaks inimeseks, kes näeb tulevikus tehnoloogias peale meelelahutaja ka vahendit, mille abil õppida ja luua.

Nutimängude abil saab arendada lapse loogikat, õppida lugema, arvutama, loodust mõistma, kas või programmeerima. Selline ekraaniaeg arendab last, ent pakub ka sulle võimaluse koos temaga kasulikult aega veeta.

Uurige koos!

Üheskoos nutiseadmetega tutvust tehes on kergem lapsele juba maast madalast õpetada, kuidas seal ohutult toimetada. Palu lapsel kindlasti teada anda, kui ta näeb seal midagi imelikku või hirmutavat. Usaldussuhe lapsega on väga oluline, et digimaailmas toimetada ja lapse turvalisus tagada.

Soojalt soovitan peredele rakendusi, millega lapsed saavad midagi luua, näiteks telefoniga animafilme teha. Sellest võib kujuneda aastatepikkune hobi, mis laiendab silmaringi, arendab loovust ja käelist osavust. Seda kõike multikate vaatamise asemel.

Meil on kogu aeg kiire ja nutiseade võib olla näiliselt hea lapsehoidja, kuid esimese nutuhääle peale väikelapsele nutitelefoni ulatada ei maksa. Muidu tegeled õige pea sellega, kuidas last uuest “sõbrast” võõrutada. Samuti ei tasu last seadmega omapäi talitama unustada. Sul peaks olema alati ülevaade, millega ta seal tegeleb.

Et kasutust ohjes hoida, on mõistlik laste, ka kõige väiksematega, sõlmida kokkulepped ja neist kinni pidada. Koolieelses eas lastele piisab 30 minutist ekraaniajast päevas täiesti. Seadme liigne kasutamine võib mõjuda halvasti silmadele ja unele. Ja kokkuleppel on muidugi kaks poolt, s.t oma ekraaniaja pead üle vaatama ka sa ise…