Foto: Shutterstock
Selleks, et avastada enda tõeline kutsumus (või värskendada olemasolevat), on vaja rohkelt kogemusi erinevates valdkodades, et tunnetada, mis on Sinuga kooskõlas ja selget eneseteadlikkust, et tunda hästi enda väärtusi ja vajadusi.

1. Ütle võimalustele rohkem “Jah!”

Kui inimestelt küsiti, mida nad enda elus kahetsevad, siis 75% asjadest olid need, mida nad oleksid tahtnud teha, aga ei teinud. Reisida, töökohta vahetada, minna uut eriala õppima… Vaid 25% asjadest olid need, mida nad oleksid pigem jätnud tegemata. Liiga palju kontoris istumist, need liigsed vallatused firmapeol või “vale” inimesega abiellumine.

Noorena on hea paljudele asjadele “jah” öelda, et teaksid millele hilisemas eas “ei” öelda. Ütle uutele kogemustele “jah”, proovi ära ja kui meeldib, siis tee seda veel. Lihtsalt teadvusta, et tõenäoliselt 25% pakutavatest võimalustest on ka need, mida hiljem kahetsed. Aga ka need on osa õppeprotsessist.

2. Esita endale loomingulisi väljakutseid

Hea inspiratsiooni allikas on tegutsemine ise. Suured kirjanikud istuvad lihtsalt iga hommik töölaua taha ning hakkavad kirjutama. Nad teavad, et ideede saamiseks on lihtsalt vaja minna loominguliselt viljakasse seisundisse. Sellesse seisundisse sisenemine on treenitav. Üks moodus treenimiseks on endale järjepideva väljakutse sättimine.

Näiteks fotograafina esita endale väljakutse teha iga päev vähemalt üks vahva pilt, mida enda järgijaskonnaga jagad. Blogijana esita endale väljakutse leida iga päev üks põnev avastus, mida postitusena jagad. Oluline on luua harjumus iga päev enda valdkonnas areneda.

3. Ühine organisatsioonidega, kus saad uusi rolle ja tegevusi proovida

Ettevõtlikel inimestel on kombeks ümbritseda end teiste aktiivsete inimestega ja ühiselt võtta asju ette. Koos suudame teha rohkem.

4. Pea õpipäevikut, kus analüüsid enda kogemusi

Keegi teine ei tea Sinust paremini, mida Sina vajad. Nad võivad Sinult häid küsimusi küsida, aga vastuseid tead vaid Sina ise.

Kuidas enda suurtele küsimustele vastused leida?

Proovi korraks peast lahendada see tehe 2730×15+27744/4=?

Läheb natuke keeruliseks, eks? Aga kui Sa võtaksid paberi ja pastaka ning võtaksid natuke aega, kas suudaksid selle ära lahendada? Usun küll.

See on kirjutamise jõud — kirjutamise kaudu suudame luua selgust asjades, mida mõttes on keeruline lahendada.

5. Võta aega, kus Sa ei tee mitte midagi

Kas elad aktiivset elu ja kalender on tegevusi täis, ent aeg-ajalt tekib väike kahtluse pisik, et kas need tegevused on need, mida peaksid tegema?

Võta üks korralik puhkus, kus Sa ei tee mitte midagi. Jäta telefon ja arvuti koju ning mine paika, kus saad olla üksi, vaikuses. Lihtsalt ole seal ja kuula ennast. Mitte seda käskivat häält enda peas, vaid seda vaikust, rahulolu ja kohalolekut, mis saabub siis, kui oled kõigest välisest lahti lasknud. Too enda tähelepanu enda hingamisele, tunneta enda keha, ole teadlik enda ümbrusest, lihtsalt vaatle. Pole vaja võtta seisukohta, mis on hea, mis on halb.

Mõne jaoks toimib hästi jalutamine, muusika kuulamine, lugemine, kirjutamine. Mis iganes aitab Sul lülitada välja tavapärasest töörutmist ja lülituda enda olemuslikku rütmi.

See on lihtsalt üks elu veidratest paradoksidest, kus mõnikord kohalolek viib rohkem edasi, kui tormamine.

6. Määratle enda väärtused ja ela nendest lähtuvalt

Benjamin Franklin, kes on üks Ameerika Ühendriikide alustalade sättijatest, katsetas 20-aastasena (aastal 1726) ühte omalaadset süsteemi enda iseloomu vormimiseks. Nimelt kirjutas ta üles 13 voorust, mida pidas oluliseks. Ta tegi tabeli, kus kontrollis iga päev, kas ta on nende põhimõtete järgi elanud.

Kuigi ta tunnistas, et ei suutnud päris ideaalseks inimeseks hakata, aitas selline teadlik enese jälgimine tal vormida enda iseloomu soovitud suunas.

7. Anna enda tegevusele mõte

Kujutle ennast hetkeks 10 aasta pärast tulevikus vaatamas tagasi tänasele päevale. Kuidas see tuleviku Sina suhtuks Sinu praegusesse tegevusse? Oleks ta Sinu üle uhke?

8. Loe enda eeskujude elulugusid

Lood inspireerivad meid. Haarav lugu kaasab meie kujutlusvõime ja tunneme nagu oleksime selle loo sees. Just seepärast võib ühest hästi kirjutatud eluloost jääda rohkem kasulikku meelde kui erialaõpikust.

9. Pea nõu mentoriga, kes tunneb Sinu valdkonda

Mentoriks võib olla keegi, kes on Sinu valdkonnas rohkem kogenud kui Sina. Keegi, kes teab, kuidas valdkond toimib ning aitab analüüsida, kuidas tuleks Sinu plaani täiustada, et see võiks toimida.

Mentorlus võib olla lühike vestlus, ühekordne kohtumine või pikemaajaline juhendamine. Leia võimalusi, et trehvata ja suhelda oma huvivaldkonna kogenud tegijatega ja mõtle eelnevalt läbi, milliseid häid küsimusi tahaksid potentsiaalselt mentorilt küsida.

Isegi kui keegi on Sinust kõvasti rohkem kogenud, ei pruugi tema teada, mis on õige samm Sinu jaoks. Iga inimene, kellega kohtud, võib olla Sulle mentoriks. Sina valid sõnumi.

10. Unista julgelt — fantaseeri ja kombineeri võimalusi

Unistusel pole piire, seal on kõik lubatud ja kõik võimalik. Enda unistustes võid Sa olla just see, kes soovid. Unistustes saad kombineerida uskumatuid võimalusi ja anda neile elu.

Mida Sa päriselt tahaksid teha? Mida maailmas paremaks muuta? Millist erakordset elu elada?

Kui tänased tuleviku-unistused Sind ei hirmuta ega eruta, siis on aeg lasta fantaasial pöörasemalt lennata.

Allikas: www.inspiratsioon.ee