Foto: Unsplash
Uurimused näitavad, et perekonnad, kes koos söövad, saavad sellest kasu enam kui ühel viisil. Koos laua taga istumine ja toidu jagamine soodustab suhtlemist ja tugevdab suhteid. Ning selliselt käituvate perede lapsed on koolis edukamad, nad kalduvad ka sõprade mõju all olles näiteks alkoholi, narkootikumide ja seksi asjus paremaid valikuid tegema.

Oled sa kunagi mõelnud, kui palju aega sa nädalas koos perega veedad? Jutt ei ole mitte koos teleka vahtimisest või laste külaliste majutamisest mõneks ööks. Olete hoopis kogu perega lihtsalt niisama koos – pole sõpru, kes ringi saaliksid ega mingeid erilisi tegevusi.

Paljude perede puhul on koos veedetud kvaliteetaeg minimaalne, sest kõigil pereliikmetel on kogu aeg kangesti kiire. Asjad ei muutu isegi vaatamata sellele, et tegelikult on meil kahju, et me armastatud lähedaste inimestega rohkem aega koos ei veeda. Laseme selle asemel hoopis maailma kiirusel ennast kaasa haarata.

Ühises söögiölauas ja ühiselt õhtusööki ette valmistades õpivad lapsed selgeks tervislikud toitumisharjumused ning järgivad neid ka hiljem täiskasvanueas. Ka viisakas vestlus, teiste ärakuulamine, toetamine ja tunnustamine saavad alguse kodust. Enamasti ühisest söögilauast.

Kui olete aastaid püstijalu ja käigu pealt või diivanil külitades einestanud, siis mil moel pere taas ühiselt laua taha sada? Pakume selleks viis soovitust:

1. Anna perele valikuvõimalus.
Las pereliikmed kordamööda valivad, mida peaks õhtusöögiks valmistama. Lase neil asju natuke kontrollida ja jaga neile vastutust, et säiliks entusiasm ning tahtmine osaleda.

2. Sea sisse teemapäevad.
Usu või mitte, kuid lastele meeldib, kui asjad on struktureeritud ning teadmine, et täna on pannkoogipühapäev, on nende jaoks põnev ja annab kindlustunde.

3. Määra rollid.
Igaühel on õhtusöögi korraldamisel oma roll. Olgu selleks siis laua katmine või nõude pesemine. Jälgi, et kõik, väikseimast kõige vanemani saavad midagi teha. Muuda ka laua katmine ja koristamine ühiselt veedetud kvaliteetaja osaks.

4. Planeeri ette.

Õhtusööki pole võimalik vältida, sest korisevaid kõhtusid tuleb täita. Püüa kasutada selliseid retsepte, mille järgi toidu ettevalmistamine võtab aega umbes poolt tundi. Nädala menüü ja varem varutud toiduained on hea otsus, sest hoiab nädala jooksul ära igapäevase poestressi ja liigse ajakulu.

5. Mitte ainult söömine

Taustamuusika, lobisemine, sõnamängud – kõik need lisavad perekondlikule õhtuöögile meeldivat atmosfääri. Õhtusöögilauas ei tohiks teemaks võtta halbu hindeid ega segamini tubasid. Nende asjadega tegelemiseks määra eraldi aeg. Õhtusöögiaeg ei ole see, millest mõni pereliige peaks tahtma viilida, sest laua taga võetakse üles ebameeldivad teemad. On parem, kui lihtsalt suhtlete, tunnete siirast huvi teiste käekäigu vastu ja naudite ühist aega.

Allikas: parenting.com