Foto: Shutterstock
Abielunõustajate sõnul on palju mõtlemault loobitud fraase, mis suhtele salamisi suurt kahju teevad.

1. “Nõusid sa kunagi ei pese. Lihtsalt jätad need sinna ripakile!”
Nõude asemel võib muidugi olla ükskõik mis. Mustad sokid, märg käterätik või midagi muud. Misiganes teema sel moel üles kerkib, on vale öelda oma kaaslasele fraas "mitte kunagi" või "alati". Need fraasid ei vii lahenduseni, vaid mõttetu vaidluseni, mille jooksul mõlemad oma õiguses veel rohkem veenduvad. Kusjuures võib ka juhtuda, et väljendid "mitte kunagi" või "alati" ei pea ka paika, sest mõnikord on ta neid asju siiski teinud nagu vaja, kuid kuna sina kasutad variante "mitte kunagi" või "alati", tunneb tema, et talle on liiga tehtud. Sina oled vihane ja tema on solvunud. See pole ju see, mida sa oma suhtest tegelikult ootad. Ütle talle pigem, et soovid arutada seda, kuidas kodus mõnede asjade tegemist paremini korraldada ja seejärel leppige kokku, kes mille eest vastutab. Niisugune lähenemine jätab kaaslasele tema väärikuse alles ja on suurem võimalus, et ta teeb koostööd.

2. “Nüüd kõlad küll täpselt nagu su ema!”
Kui te vaidlete, siis jääge ikka vaidlusaluse teema piiridesse ja ärage hakake mängu tooma varasemaid probleeme, veel vähem kellegi suglasi. Kohe, kui mainid tema ema, on lootus vaidlus konstruktiivselt lahendada, pühitud.

3. “Sina muidugi arvad, et oled parem kui kõik teised!”
Ära arva, et sa tead, mida tema arvab või mõtleb, veel vähem tasub talle seda sellisel moel välja öelda. Niisugused väljaütlemised on sisult agressiivsed ja ei vii kuidagi suhet paremuse suunas.

4. “Kas paistab, et ma olen juurde võtnud?”
Kaaluküsimused on kui suhtegranaadid. Mida sellise küsimusega mõtled, on enamvähem midagi sellist: “Jah, ma tean, et ma olen juurde võtnud ja ma olen selle pärast päris õnnetu ja mul on vaja, et sa ütleksid, et ma olen väga ilus ja tegelikult on kõik hästi, samas me ju mõlemad teame, et võiksin pisut alla võtta."

5. “Kas paistab, et sina oled mõned kilod juurde võtnud?”
Et, sa ei peaks tegelikult seda ütlema. Mittekonstruktiivne kriitika ei anna positiivseid tulemusi, see teeb haiget ja toob kaasa solvumisi. Parner saab ju sõnumi, et tema väärtus sõltub sellest, kuidas ta välja näeb.

6. “Sa pole just suurem asi lapsevanem (armastaja, küpsetaja...).”
Tõesti? Miks sa ta siis üldse valisid, kui ta sinu jaoks suurepärane pole? See küsimus peaks pärast sellist lauset kohe tema pähe tekkima ja ka palju pahandust tekitama ning sinu pähe peaks see küsimus juba enne selle lause ütlemist kerkima ning sellga ka sinupoolse solvangu juba eos ära hoidma. Miks sa peaksid teda ja teie suhet niimoodi hävitama? Sina võibolla elasid midagi sellist öeldes oma hetkeviha või pettumust välja, kuid arvetsa, et temal ei lähe see lause kunagi meelest ja teie suhtes on üks mõra juures.

7. “Oh, mulle käib täiega närvidele, et sa seda teed!” (Öeldud sõprade või perekonna ees.)
Oma kaaslase teiste ees mahategemine on ülisuur viga! Midagi sellist öeldes võtad positsiooni, kus kogud teised enda ümber, olemaks üheskoos sinu partneri vastu ja kas saab hullemat alandust olla? Teievahelisesse usaldusse on sellise teoga suur lõhe tekkinud.

8. “Sa ei peaks nii tundma.”
Me ei saa teisele inimesele tema tundeid ette kirjutada. Punkt.

9. “Ära jää mind ootama.”
Iseenesest süütu märkus, mida tehakse, kui üks läheb varem voodisse. Kuid tegelikult on see, kui ei minda koos kodus olles ka koos magama, suhtele ohuks. Uinumiseelne teineteisele kaissu pugemine ning läheduse ja hoolimise tunne on väga olulised.