Foto: Shutterstock
Jõulustress konkureerib detsembris jõulurahuga. Miks meil ei õnnestu aasta lõpus häälestuda rahulikumale lainele, mis vastaks jõulude tegelikule sisule? Kuidas taltsutada jõulustressi?

Mis ennustab meile jõulude tulekut? Kommertslik jõulutrall, mille algus nihkub iga aastaga üha varasemaks. Varsti pole ütlus, et pärast jaanipäeva hakkame jõuludeks valmistuma, kaugeltki nali. Ammu juba on kirjakast üle ujutatud reklaamidega, mida kõike pühadeks veel parema hinnaga osta. Sinu virtuaalne postkast kubiseb lapsevanemate vahelisest kirjavahetusest, mille vallandas küsimus: mida me õpetajale kingime?

Plahvatusohtlike olukordade tõenäosus kasvab. Näiteks ei jõua te üksmeelele kingituses või sellele kuluvas summas; keegi tunneb end mõnest kirjareast solvatuna, astub mängust välja ja teeb demonstratiivselt eraldi kingituse; algab lõputuna näiv e-sõnelus, millest sa paratamatult osa saad – tahad sa seda või mitte. Kui peres on rohkem lapsi ja nad käivad veel ka huvikoolides, võta need stsenaariumid ruutu või kuupi.

Mida rohkem lapsi ja huviringe, seda rohkem pidusid, ja kui sa ei julge või ei taha või ei suuda valikuid langetada, siis jooksedki nagu orav rattas ühelt ürituselt teisele. Mõistagi teed sa seda oma laste pärast, et nad ikka aru saaksid, kui olulised nad on. Initsiatiiv iseenesest on kiiduväärt, aga kui paljud vanemad päriselt seal lastele kaasa elavad?