Foto: erakogu
Minu kuueaastane tütar peaks vanemate vahelise kokkuleppe kohaselt minema nädalavahetuseks oma isa juurde. Isa ja tema teised perekonnaliikmed on kodused, koroonasümptomeid kellelgi tuvastatud ei ole. Mina olen ikkagi murelik, minu meelest käivad nad tihemini toidupoes näiteks. Kas tekkinud eriolukorras on vanemal õigus piirata lapse suhtlemist teise vanemaga?

Kas koroonaviirusega tekkinud eriolukord annab vanemale aluse nõuda kohtumise ärajätmist või edasilükkamist?

Vastab vandeadvokaat Katrin Orav, Advokaadibüroo LEXTAL

Kriisi olukorras on esmalt oluline säilitada rahu. Praegu ei ole aeg tekitada juurde täiendavaid tülisi või kohtuvaidlusi. Kui isal ja tema teistel perekonnaliikmetel ei ole viiruse sümptomeid, neile ei ole kehtestatud karantiini ning puuduvad riskigruppi kuuluvad perekonnaliikmed (eelkõige beebid ja eakad), ei ole põhjust lahuselava vanema ja lapse kohtumisi piirata. Seda loomulikult eeldusel, et ka laps ise tunneb ennast hästi ja on sümptomite vaba. Oluline on, et lapsevanemad jagaksid omavahel adekvaatset informatsiooni pereliikmete tervislike seisundite ja võimalike karantiinide kohta.

Kohtumiste korraldamisel on siiski vaja käituda vastutustundlikult ja järgida üldisi riigis kehtestatud eriolukorra reegleid. Eelkõige, ei saa tänases olukorras nõuda, et lapsed veedaksid tunde ühistranspordis, et sõita ühest Eesti otsast teise. Vanemate ülesanne üldiselt aga eriti tekkinud eriolukorras, on saavutada kokkulepe, kas lükata ajutiselt kohtumine edasi või korraldada ühiselt laste transport teise vanema juurde viisil, mis ei seaks ohtu laste või teiste inimeste elu ja tervist. Mõistlikke lahendusi ja rahulikku meelt!

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!