Peeter Pihel tütrega Erakogu
Eesti eesistumise õhtusöökide peakokk Peeter Pihel rääkis 22. juulil Pärnus toimuva Rõõmsate Laste Festivali korraldajatele, kuidas tema kaasab oma last toidu valmistamise protsessi ning mida pakub oma koolieelikust tütre sünnipäevalaual. Ühtlasi viib Pihel laupäeval festivalil läbi ka tasuta toiduvalmistamise töötoad lastele.

Kui tihti valmistate koos oma tütrega süüa ja mida?
Võimalikult tihti ja see oleneb ka retsepti keerukusest, aga proovin talle tegevust leida. Valmistame kindlasti pannkooke, erinevaid smuutisid, pastat ja köögivilja salateid. Kõige teravamat nuga talle kätte veel ei anna, aga ürte ja pehmemat kraami saab edukalt ka kääridega hakkida. Vahel lasen tal ise kooke kokku segada – kaalun koostisained välja, panen ritta ja siis tema segab. Tõsi, vahel kvaliteet seeläbi veidike kannatab, aga lapse tegemise ja osalemise rõõm kaalub selle üles. Oluline on kastist välja vaadata ja kui on soov, leiab igale lapsele köögis jõukohase tegevuse.

Kuidas õpetada lapsi head (ja tervislikku) toitu hindama?
Eks see algab vanemate enda tõekspidamistest ja sellest, mida poes toidukorvi pannakse. Lapsele tuleks toitumise teadmisi õpetada tasa ja targu seletades, aga pigem algab ikka kõik sellest, millised väärtused on pere köögis au sees. Kuna elasime üle 3,5 aasta Rootsis ja seal on laupäev „kommipäev“, siis muudel päevadel me kommi ega magusat väga ei tarbi. Sama põhimõte töötab meie peres edukalt edasi ka kodumaal.

Milliseid toite pakkuda lapse sünnipäevalaual?
Mina olen püüdnud teha enda lapse sünnipäeval nii, et alguses on kõigile külalistele väike toidutegemise töötuba, mille lõpus nad saavad siis ka tehtu kohe põske pista. See on tore nii vanematele kui ka lastele väga meeldinud. Sünnipäevalaua puhul pole ma suuremat tasakaalu ja tervist taga ajanud. Olen püüdnud teha klassikat ja ikka lähtuvalt väikeste sõprade eelistustest – oleme teinud minipitsat, rullinud pastat, jäätisetort on alati hitt, samuti ka küpsisetort ja hamburgerid.

Rõõmsate Laste Festival on tasuta sissepääsuga pargifestival, mis on loodud lastega peredele ja kõigile lapsemeelsetele. Peeter Pihel teeb lastele festivalil metsataimede pesto ja nõgesepasta valmistamise töötubasid. Töötoad on lastele tasuta, kuid eelregistreerimisega 30 minutit enne töötubade algust.
Festivalipäev on pikitud täis perede silmaringi avardavaid tegevusi, inspireerivaid kohtumisi, muusikalisi esinejaid ning uute hobide ja spordialade avastamist. Festivalilt leiab veel ideid perepuhkuse veetmiseks ja loomulikult maitsvat toitu ning ägedat kodumaist disaini. Rohkem infot: www.lastefestival.ee