Foto: Shutterstock
Vanavanemad hoolivad kahtlemata oma lapselapsest väga palju ja sageli ei pruugi nende nõuannetel vigagi olla, kuid sellele vaatamata võivad nad aeg-ajalt harja punaseks ajada. Vaata, mis on need kümme asja, mida võiksid meeles pidada lapse vanavanematega suhtlemisel.

1. Pea meeles, et nad soovivad head

Kui su vanemad pakuvad sulle abi ja kõiksuguseid nõuandeid, siis on lihtne seda võtta nii nagu nad arvaksid, et sa ei tea midagi ega saa asjadest aru.

On loomulik, et värsked lapsevanemad võtavad kiiresti kaitsva positsiooni, kui keegi tuleb neile nõuandeid jagama. Kui lapse vanaema aga näeb, et emal on lapse magamapanekuga või söötmisega raskusi, siis on abikäe ulatamine loomulik instinkt.

Lisaks võiksid meeles pidada, et lapse vanavanemad on kogu selle asja juba sinuga läbi teinud, mistõttu nad ikka päris rumalad olla ei saa. Niisiis proovi mitte ärrituda iga nõuande peale, mis eelnevalt põlvkonnalt tuleb. Nad ei arva, et oled loll, vaid tahavad sind ja su last aidata.

2. Proovige olla üksteise suhtes mõistvad

Oluline on, et sina ja lapse isa oleksite lapse kasvatamise suhtes ühel arusaamal. See on oluline, sest kui tuleb laspe kasvatamisest juttu vanavanematega, õpetajatega ja sõpradega, siis ühtivad teie arusaamad ja tekib vähem vaidlusi.

Lisaks on sageli palju keerulisem kuulata ämma ja äia nõuandeid, kui oma vanemate omi. Võib tekkida tunne, et tahad elukaaslasele vinguda, et tema vanemad võiksid selle õpetamise juba ükskord lõpetada. Tegelikult tahavad ka nemad head ja lapse kasvatamist võiks rohkem võttagi meeskonnatööna.

3. Kas peaksid perekonnaliikme palkama lapse eest hoolitsema

Lapsega tegelemine nõuab palju vaeva. Temaga peab suhtlema ja tegelema. Seetõttu peaks see pereliige/sugulane olema selline, kellega saad avatult suhelda ja kellele saad ausalt rääkida oma eelistustest. Mõtle ka sellele, kuidas maksad. Kui tegemist on sugulasega, kes käib aeg-ajalt lapsehoidjaks, siis sobivad tasuks erinevad asjad, mitte üksnes raha, mille pakkumine võib pingeid tekitada. Aga kinkekaardid on juba midagi muud.

4. Ütle asju naeratades

Vanavanemad võivad vahel olla pealetükkivad oma soovitustega. Eriti teemadel, kas laps peaks kogu aeg mütsi kandma, millal ta peaks magama minema ja mis värvi võiks olla lastetuba. Ära saa aga pahaseks ega hakka kohe vaidlema. Ütle parem naeratades "Ma tänan sind sinu arvamuse eest ja mõtlen selle üle." See on palju lihtsam, kui minna oma vanematega mingi sellise teema pärast tülli. Niikuinii saad lastetoa värvida seda värvi, mida tahad.

5. Jää endale kindlaks, kui keegi astub üle piiri

On aegu, mil su vanemad tegelevad lastega moel, mis sulle ei meeldi. Näiteks lähevad kuskile või söövad midagi, mida sa esmalt heaks ei kiida. Oletame, et teil on reegel, et laps sööb küpsiseid korra nädalas, aga vanaema annab talle neid iga päev. Oluline on vanaemale rääkida, millised on teie pere piirid ja reeglid. Kui su vanemad rikuvad pidevalt teie peresiseseid reegleid, siis räägi nendega omavahel. Tee seda ajal, kui laps tegeleb oma asjadega. Oluline on kõneleda nendest asjadest viisakalt. Ära ole ründav, sest see ainult halvendab suhteid.

6. Kasuta ära tugevaid külgi

Lapse vanavanemad soovivad küll aidata, kuid nad ei tea sageli, kuidas seda teha. Mitte, et nad ei oskaks midagi teha, vaid pigem vajavad nad, et keegi ütleks, millega täpsemalt on abi vaja. Seetõttu mõtle, mida sinu või lapse isa vanemad hästi oskavad. Jaga ülesandeid vastavalt tugevatele külgedele. Kui ühele vanemale meeldib väga lapsega põrandal mänguasjadega mängida, siis las tema teeb seda. Teisele vanaemale meeldib äkki lapsega rannas käia.

7. Vali, mille üle hakkad vaidlema

Lapse vanavanematele meeldib väga oma lapselapsi nunnutada ja neile kõike osta. Seetõttu peab lapsevanem olema vahel see "paha tüüp", kes tuleb ja keelab. Kuna tühjast-tähjast pole mõtet tüli üles kiskuda ja oma vanematega võiks ikkagi säilitada häid suhteid, siis on mõtet vaielda vaid nende asjade üle, mis on päriselt lapsele kahjulikud ja millega minnakse üle piiri. Näiteks kui üks su vanematest ostab lapsele iga nädal terve paki kommi või suure šokolaadi, siis on põhjust sellest rääkida. Kui vanaema lubab aga natuke kauem arvutis olla ja seda juhtub pigem harva, siis pole just eriti hull olukord.

8. Asjad olgu tasakaalus

Kuigi palju aega on möödas sellest, kui su vanemad tegelesid pisikese lapsega, kelleks olid tõenäoliselt sina või su õde-vend, siis ikkagi on su vanematel arvestatav kogemustepagas. Te ei pea omavahel kõiges nõustuma, aga proovi olla avatud ja mitte igale asjale vastu vaielda. Mõni idee võib tunduda esialgu natuke veider, aga vaevalt soovivad su vanemad oma lapselapsele halba.

Samas leidub ka viise, kuidas hoiduda tülidest ja läheneda asjadele tavapärasest teistmoodi. Oletame, et lapse isa vanemad on sellised, et lapse vanaisale meeldib kinkida iga kord uus mänguasi ja vanaema tahaks alati sööta lapsele palju maiustusi. Tehke aga kodus reegel, et kui laps saab uue mänguasja, siis loobub ta ühest vanast, millega enam ei mängi. Maiustuste osas saad aga enne küllaminekut lapse kõhu täis sööta (siis ta ei tahagi tervet pakki komme korraga ära süüa).

9. Muuda oma vanemate kodu lapsele turvaliseks

Näiteks võivad su vanemate külmikul olla magnetid. Aja jooksul võib mingi aksessuaari külge kinnitatud magnetnööp lahti tulla. Kuna see sarnaneb kommile, võib laps selle alla neelata. Seetõttu peaks korjama magnetid ära. Samuti peaksid su vanemad ära peitma oma tabletid ja muud taolised asjad, sest ka need võib laps kogemata alla neelata. Kui laps on väike, siis sellel ajal võiks laudlinade kasutamist vältida, sest väikelaps võib laudlinast kinni võtta ja selle enda suunas tõmmata. Nii võivad talle peale kukkuda aga rasked asjad, mis on laual. Vaata vanavanemate kodu kindlasti üle selle pilguga, et mida kõike su laps seal korraladda võiks.

10. Kuula vajadusel arsti nõuandeid

Kui arvamused erinevad ja iga asi, mida su vanemad soovitavad, ei pruugi olla vale, siis eelkõige tasub ikkagi arsti kuulata. Äkki ei taha laps korralikku toitu süüa nt seetõttu, et sinu või lapse isa vanemad annavad talle snäkke ja maiustusi. Võib-olla on lapsel paha tuju, sest ta istub päev läbi arvutis ja ei liigu väljas. Ka palavikus lapse ravi suhtes peab olema vanavanematega üksmeel ja kui te seda ei leia, tasub tõesti artiga arutada.

Enamasti tahavad vanavanemad aga ainult head ja on õnnelikud, et saavad oma lapselapse kasvamisest osa saada.

Allikas: parents.com