Foto: Shutterstock
Igaüks peaks teadma, et suguhaiguste tekitajad on äärmiselt tundlikud välistingimuste suhtes (haigustekitajad hävinevad kuivamisel, temperatuuri muutudes) ning seetõttu ei ole suguhaigusesse võimalik nakatuda saunalaval, ühist tualetti kasutades või muul sellisel viisil. Ja on veel intiimseid asju, mille teadmine sulle kergendust toob.

Seksuaalsel teel võivad ühelt inimeselt teisele levida erinevad haigustekitajad — bakterid, viirused, seened või parasiidid. Mida peaks neist põhjustatud haigustest teadma ning millal end testima, selgitab Confido Erameditsiinikeskuse naistearst.

Veidi üldistades võib suguhaigused jagada kahte suurde gruppi:

 • suguelundeil haavandeid põhjustavad haigused, näiteks süüfilis ja genitaalherpes;
 • suguelundeil põletikku põhjustavad haigused, näiteks klamüdioos, trihhomonoos, gonorröa, uroplasmoos, mükoplasmoos.

Kuid lisaks suguhaigustele on ka teisi haigusi, mis levivad seksuaalse kontakti kaudu, kuid põhjustavad üldist haigestumist (HIV nakkus) või siseelundite haigusi (nt B-hepatiit).

Millal arsti juurde minna?

Kui olete suguelu juba alustanud ja tunnete end hästi, kuid soovite end lasta kontrollida, siis millistel juhtudel oleks vaja ennast suguhaiguste suhtes testida? Või milliste kaebuste ilmnemisel minna naiste- või meestearsti või naha- ja suguhaiguste tohtri vastuvõtule?

 • Kui sul või sinu partneril on mitmed seksuaalpartnerid
 • Kui sinu partneril on diagnoositud suguhaigus
 • Kui oled olnud kaitsmata vahekorras uue või juhusliku seksuaalpartneriga
 • Enne uue seksuaalsuhte alustamist
 • Raseduse planeerimisel ja/või raseduse alguses. Suguhaigused kanduvad emalt lapsele üle raseduse või sünnituse käigus: tulemuseks võib olla raseduse katkemine või vastsündinu haigestumine koos sellest tulenevate tüsistustega.
 • Kui kahtlustad endal suguhaigust. Kindlasti peaksid ennast testima, kui ilmnevad haigustunnused, mis viitavad suguhaiguse võimalusele.

Suguhaiguse tunnusteks on:

 • Naistel
  tupest suurenenud eritis või selle muutunud iseloom (nt halb lõhn), valulikkus urineerimisel, valulikkus vahekorra ajal, veritsus pärast vahekorda
 • Meestel
  valulikkus kusitis või urineerimise ajal, eritis kusitist
 • Meestel ja naistel
  villid või haavandid suguelundite piirkonnas, valulikkus, eritis pärasoolest

Miks peaks nende tunnuste ilmnemisel viivitamatult arsti poole pöörduma? „Sest kui sugulisel teel levivad haigused ravimata jätta, põhjustavad need pikema aja jooksul tõsiseid tüsistusi,” selgitab Confido Erameditsiinikeskuse naistearst dr Ailen Aluri.

Seksuaalsus, seks ja haigused

Seksuaalsus on lahutamatu osa iga inimese identiteedist, mõttemaailmast ja tundeelust kogu elukaare vältel. Seda, muu hulgas ka sellest rääkimist ei pea häbenema.

Seksil on erinevate inimeste jaoks olla väga erinev tähendus. Tihti peetakse seksist rääkides silmas üksnes (vaginaalset) seksuaalvahekorda, kuid tegelikult võib seks hõlmata väga erinevaid tegevusi. Ei ole olemas „ühte ja õiget” viisi, kuidas seksida. Tuleb arvestada sellega, mis on osapooltele meeldiv ja rahuldustpakkuv.

Seksiga käivad paraku mõnikord kaasas ka haigused. Kuid nende vastu saab igaüks end väga litsalt moel kaitsta — parimat kaitset sugulisel teel edasikantavate haiguste vastu pakub kondoom. Kui aga tekib vajadus intiimtervise probleemiga arsti poole pöörduda, siis ei pea selle pärast põdema ega end halvasti tundma.

Seitse asja, mida häbeneda pole põhjust

 • Seksuaalelu
  Arst küsib sinult vastuvõtul palju erinevaid küsimusi: mitu sekspartnerit on sul elus olnud? Kas sa kasutad alati kondoomi? Kas magad lisaks oma partnerile ka kellegi teisega? Neile küsimustele ei ole õigeid või valesid vastuseid, seepärast vasta ausalt. Arst ei kritiseeri sind, ta soovib vaid aidata.
 • Karvane häbemepiirkond
  Ära muretse — arsti sinu häbemepiirkonna karvakasv ei huvita, sest ta teab täpselt, et seal kasvavad karvad. Igal inimesel. Doktor keskendub sinu probleemile ja soovib sind aidata.
 • Veider lõhn, põletustunne või sügelus intiimpiirkonnas
  Ära karda sellest rääkida, sest need annavad arstile olulist infot su intiimtervise kohta. Kui sa arstile midagi rääkimata jätad, ei saa ta sind täiel määral aidata.
 • Häbemepiirkonna välimus
  Ühegi inimese häbe ei näe välja samasugune nagu kellegi teise oma — häbemed erinevad üksteisest nagu sõrmejäljedki.
 • Probleemid voodis
  Kui sinu voodielu pole korras, ära pelga sellest arstile rääkida. Seksuaalelu probleemide teadmine aitab tohtril su murele lahenduse leida.
 • Suguhaigused
  Kui palud arstil mõne suguhaiguse testi teha, ei arva doktor, et oled lõtvade elukommetega. Pigem peab ta sind targaks patsiendiks, sest suguhaiguste suhtes peab end aeg-ajalt testima iga seksuaalselt aktiivne inimene.
 • Arsti vahetamine
  Arsti juures, eriti kui kõne all on intiimtervise küsimused, peab inimene end mugavalt tundma ja tohtrit usaldama. Seepärast ära pelga arsti vahetada, kui sulle tundub, et midagi on valesti või suhe pole usalduslik.
Allikas: confido.ee