Foto: Shutterstock
Kui tunned, et pea või selg valutab, võib tahes-tahtmata tekkida soov haarata valuvaigistite järele, kuid sellel võivad olla negatiivsed kõrvalmõjud. Võta parem oma kaaslase käest ja tunned, kuidas valu alaneb.

Ekspertide sõnul on puudutsel meie elus oluline roll. Näiteks laste puhul alandab stressi, kui ema nahk puutub lapse omaga kokku — see pakub neile turvatunnet. Samuti on teada, et kui paarike jalutab, on nende sammud ja südamelöögid samaaegselt. Colorado ja Haifa ülikooli koostööna valminud värske teadusuuring selgitas välja, miks see nii on.

Uuringus osales 22 heteroseksuaalses suhtes paari, kes on kaua koos olnud ja kelle vanus jääb vahemikku 23-32. Naistele tehti kuumaga leebelt haiget ja seejärel mõõdeti nii meeste kui ka naiste südame löögisagedust ja hingamiskiirust. Selgus, et kui paarid olid samas ruumis, siis nende südametöö ja hingamiskiirus oli sünkroonis. Kui naine kannatas mõõdukat valu, siis tema näitajad muutusid. Samas selgus, et kui naine sai valu ajal hoida mehe käest kinni, muutusid tema näitajad rahulikumaks ja olid samad, mis mehel.

Uuringu autor teoritiseerib, et kui paari südame löögisagedus ja hingamiskiirus on sünkroonis, siis mõjub see mõlemale rahustavalt ja alandab valu, kui see esinema peaks. Autor lisab, et kui valu omavahelise sünkrooni lõhub, siis puudutus toob selle tagasi.

Niisiis kui tunned peavalu või teeb haiget mõni muu koht, võta oma kaaslasel käest kinni ja proovi rahulikult olla. On suur võimalus, et valu taandub.

Allikas: rd.com