Foto: Shutterstock
Kaassõltuvusest vabanemiseks on olemas toimivad võimalused alustada oma elu joondeseadmist ilma, et peaksid aastaid psühhoanalüüsis oma minevikku lahkama, et välja selgitada, MIKS kõik kord viltu hakkas vedama.

Enamik meist teab väga hästi, mis meie elus kohendamist vajaks. Kuid kas on vaja kogu saasta enne väljaviskamist läbi sorteerida? Asendades küsimuse MIKS küsimusega KUIDAS ja lõpetades minevikus tuhnimise, astume esimese sammu tervema elu poole. Süüdistamine ei paranda seda, mis on olnud, samas kui kõik vaimsed õpetused ja eneseabitehnikad rõhutavad andestuse ja aktsepteerimise tähtsust hingerahu saavutamisel.

Sõltuvus on midagi, millel on sama palju definitsioone kui maailmas on erinevaid alkohoolseid jooke. Nad kõik maitsevad veidi erinevalt, kuid mõjuvad ühtemoodi. Kõigi ühiseks nimetajaks on "ei piisa", "ei jätku", "on puudu" -tunne, kõik see on seotud meie ellujäämisinstinktidega. Ühiskond tembeldab need tunded õigustatuks ja adekvaatseks, kuna need on vajalikud teenimaks armastust ja austust selles konkurentsi ja enesetõestamise maailmas.

SUHTED ei hõlma ainult inimesi. Milline on sinu suhe rahaga, staatusega, tööga või oma kehaga? Sellest sõltub sinu sõltuvuse või vabaduse aste.
Paljud meist on kasvanud üles keskonnas, mida juhtis ema depressioon, isa alkoholilembus, väärkohtlemine, võlad jne. Kuna keegi meile midagi ei seletanud, pidime ise endale seletusi leiutama ja lisaks tegema näo, et kõik on kõige paremas korras. Kui paljud meist omavad praegu suhteid, mis põhinevad sarnastel arhailistel dogmadel?

Asjadest rääkimine nende õigete nimedega on esimene samm.
Terve suhe eeldab iseenda aktsepteerimist ja rahu sõlmimist sellega, mismoodi maailm funktsioneerib. Sa ei saa muuta maailma ega oma partnerit, muuta saad oma suhtumist. Sa ei saa muuta oma ülemust, kuid taas tööle minnes saad muuta küsimusi, mida temalt küsid. Sa ei pääse võlgadest, kui jätkad kulutamist endises tempos, aga sa saad loobuda (alustuseks) ÜHEST krediitkaardist. Sinu suhe rahasse peegeldab adevaatselt sinu suhet iseendaga.

Kaassõltuvuse juured on disfunktsionaalses peretaustas, kui oli puudu emotsionaalsest ja/või füüsilisest juhendamisest ja toetusest. Me võtame endaga kaasa selle, mida oleme näinud, kogenud. Depressioon, saladused ja sõltuvuskäitumine esinevad perekondades olenemata sellest, millise autoga sõidetakse või kui kaunis või viletsas majas elatakase.
Kui laps elas alkoholisõltlaste peres või kui lapsevanemal oli varjatud suhteid, millest teati, aga polnud lubatud rääkida, siis ühe võimalusena võis lapses areneda soov "kõike heaks muuta" ja "hoolida liiga palju". See on tendents korjata üles teiste inimeste valu ja püüda seda heastada, mis iganes hinnaga.
Selleks, et pragustest sõltuvuslikest käitumisjoontest vabaneda, on vaja leida endast vaprus minna tagasi sellesse kaugesse aega, lahendada, mõista ja lõpuks andestada. ANDESTAMINE on võti paljude vaimsete õpetuste puhul, ka on see üheks aluskiviks 12-sammu programmis, millega David on töötanud üle 30 aasta.

Mõtle järgneva üle:

  • kas sa ütled JAH kui sa tegelikult mõtled EI?
  • kas oled üles kasvanud keskonnas, kus alkohol, puudus või kontroll olid igapäevaelu tavaline osa?
  • kas sa oled ülehoolitsev või hooliv, võtad kõike isiklikult ja südamesse ning tunned vajadust kõike korda teha ja parandada?
  • kas sinu perfektsionism on sind (su lähedasi) viimseni ära kurnanud (tüüdanud)?
  • kas hirm on sinu jaoks oluline motivaator? kas kasutad hirmu teiste motiveerimiseks?
  • kas sul ei jää enda jaoks üldse aega?

Et endaga tööd teha selleks ei pea elama suhtes, või isegi tahtma kellegagi paarisuhet luua. Piisab ka sellest, kui heidad pilgu sellele perekonnale ja peresuhetele, kust sa pärit oled. Mida varem hakkad märkama teatud juhtivaid seaduspärasusi, seda selgemalt hakkad eristama suhteid, mis ei teeni sind enam, suhetest, millel on sulle midagi pakkuda. Ärka üles!

Allikas: Inspire Keskus