Foto: Pixabay
Kristina Birk-Vellemaa on Seksuaaltervise liidu koolitusjuht ja koolitaja. Ta sõnab, et sageli aetakse seksuaalkasvatus segi seksi õpetamisega ja kinnitab ka: seksuaalteemadest ja -vähemustest rääkimine ei muuda kedagi sellele kalduvaks.

"Küsimus on see, palju on lastud olla inimestel nemad ise aegade jooksul, mitte selles, et vähemusi poleks. Tähtsaim, mida võiks küsida on, kas ma tahan, et mu laps on õnnelik ja saab olla tema ise? Tahan ma, et mul oleks temaga usalduslik suhe?" palub ta lapsevanematel iseendaga arutleda sel teemal ja kinnitab, et seksuaalsusest erinevatel viisidel ja selle eripalgelisusest rääkimine ei muudagi kedagi selleks, kes ta ei ole. "Teismeas katsetatakse paljut, mitte ainult seksuaalsuse ja soolisuse mõttes, aga huvi enda vastu on eluline ja loomulik ja teismelise arengu ülesanne," sõnab ta.

Mida öelda konservatiivsetele lapsevanematele, kes kardavad, et LGBT teemadel rääkimine kallutab lapsi ka vastavas suunas või on lihtsalt selle vastu: "Seksuaalsuse teemad on inimeseks olemise lahutamatu osa. Nad pelgavad, et sellest saab keegi homnoseksuaalseks või muutub transsooliseks. See on aga olemas olnud nii kaua, kui kaua on olemas olnud inimesi. Ja kultuure uurides selgub aina enam, kui mitmekülgsed ja -kesised olevused me oleme. Minu vanusele ei tehtudki seksuaalharidust sisuliselt - ega see, et meiega neil teemadel ei räägitud, ei tähenda, et neid ei oleks meie seas," viitab ta 90ndatel aga ka varasemalt räägitule või õigemini mitteräägitule.

Mis võib hoopis juhtuda, kui seksuaalteemasid lastega rääkides ignoreerida, olla igas mõttes tuliselt selle vastu? Mis asi on seksuaalne identiteet? Mis on soovastane vägivald? Ja kuidas ning kas sellest kõigest noorte ja lastega rääkida?

Kuula: