9 Kuud
„Ka mehe suitsetamine võib mõjuda tulevasele lootele halvasti,“ paneb rasedust planeerivatele vanematele südamele Lääne-Tallinna Keskhaigla naistearst Marit Kõre. Suitsetamisest, alkoholist ja muidugi narkootikumidest soovitab ta loobuda mõlemal vanemal, kui soovitakse rasestuda, räägib ta saate avaosas "1. kuu - rasestumine, viljatsuravi ja kunstlik viljastumine".

Kõre sõnul on oluline pöörata tähelepanu ka sellele, kui palju ja millist trenni naine teeb ning ta tuletab meelde, et rasestumiseks on oluline, et naine oleks tervislikus normaalkaalus. Tema hinnangul ei ole aga mõistlik esialgu ovulatsioone jälgida ega ovulatsiooniteste teha, et kahe triibu püüdmine ei muutuks „tööks“. Kui terve paar ei ole normaalset suguelu elades jäänud lapseootele aasta jooksul, oleks aeg pöörduda arsti poole.

Arsti sõnul vajab Eestis umbes iga kuues paar lapse saamisel arstide abi, neist omakorda umbes 10% on sunnitud kasutama doonorsugurakke. Kuni 39. eluaastani on kunstlik viljastamine Eestis haigekassa poolt rahastatud.

„Kunstlik viljastamine võib olla naisele emotsionaalselt väga kurnav,“ räägib ta „Aga õnneks on Eesti riiklikult rahastatud viljastusravikeskustes võimalik saada tasuta psühholoogilist abi.“

Kuula lähemalt uue podcasti „9 kuud“ esimesest osast. Podcast on loodud last ootavatele või planeerivatele vanematele. Kindlasti jaga saateid ka oma rasedate sõbrannadega või nendegagi, kel pisipere saamine alles mõtteis!

Selleks, et saaksid Pere ja Kodu podcasti uusi episoode kuulata esimesena, leia meid Spotifyst, Apple Podcastist, Soundcloudist ning vajuta nupule Follow.