Foto: Shutterstock
Imikule ei ole palju vaja — vastsündinule varu valmis mõned bodid ja kombekad, mähkmed ja sellest piisab. Kõik riided, mis on kõvast materjalist, ei veni, on tüütud selga panna või liigsete kaunistustega jäävad sulle kappi seisma, sa nagunii ei kasuta neid. Siin on sulle hulk kasulikke nõuandeid beebiriiete ostmiseks, mida järgides hoiad raha ja kapiruumi kõvasti kokku!


 1. Osta neutraalset värvi asju. Vastsündinud ei määri ennast oluliselt ära ja kasvavad neist väga kiiresti välja, nii et riided jäävad kandmiskõlblikku konditsiooni ka järgmiste laste jaoks.
 2. Varu raseduse ajal ainult hädavajalikud paar riidekomplekti ja osta ülejäänud siis, kui laps on juba sündinud. Siis tead kindlalt, mis soost laps on (ultrahelis võib arstil ka midagi märkamata jääda!) ning kui suur ta täpselt on. Tõenäoliselt saad sa mõned komplektid kingituseks ka.
 3. Ära pese uusi riideid ja ära võta neilt silte küljest enne, kui saad neid titale kindlasti selga panna. Võib juhtuda, et sulle koguneb palju riideid, mis on liiga väikesed või kingitakse mitu ühesugust komplekti, või siis on need ilmastikutingimuste jaoks valed (talvekombe suvebeebile näiteks). Uued siltidega riided saad järelturul hea hinnaga maha müüa või edasi kinkida.
 4. Lihtsam on beebile selga panna riideid, millel on trukid. Nööpidega on väga tüütu jännata ja lukud võivad kinni jääda ning tital olemise ebamugavaks teha.
 5. Kombekad on parimad, sest nendega on tital kõige mugavam olla. Püksid-pluusid rulluvad üles ja tekitavad ebamugavaid volte.
 6. Lapseootel sõbrannale kingitust valides võta alati suurem suurus. Kui on suur, siis laps kasvab sinna sisse, väiksega pole midagi muud peale edasikinkimise teha. Pealegi võib eeldada, et sõbrannal on juba hulk tillukesi riideid olemas.
 7. Kui sulle pakutakse kasutatud rõivaid, võta need vastu. Beebil ei ole vahet, mis tal seljas on ja mitu last seda varem kandnud on, kuniks riie on pehme, mugav ja puhas. Laste riided on poest ostes tihti hirmkallid ja kasutatud rõivaste kandmine aitab kulutusi kõvasti vähendada.
 8. Vastsündinutele ei meeldi üle pea tõmmatavad riided nagu T-särgid ja kampsunid. Imikule, kes pead ei hoia, on selliseid riideid keeruline selga panna. Eelista eest trukkidega või nööridega kinnitatavaid hõlmikbodisid, mida on mugav selga panna ja ära võtta.
 9. T-särkide ja kampsunite puhul jälgi, et kaelus oleks kas hästi venivast materjalist või et seal oleks kõrval nööbid või trukid, mille abil kaelust vajadusel suurendada.
 10. Kuna vastsündinul on nabanööri jupike veel küljes (see kukub paari nädala jooksul ära), on tal palju mugavam olla riietes, mis naba vastu ei hõõru, näiteks bodides või kombekates. Tugevasti ümber hoidev püksivärvel võib häirima hakata ja isegi haiget teha.
 11. Kõige paremad ja lapsele mugavamad on naturaalsed materjalid nagu puuvill ja meriinovill. Need lasevad tita nahal hingata ega tekita ärritusi.
 12. Mõned tootjad teevad riideid varuga, ehk nr 56 kombekas sobib lapsele, kes on 56-62 cm pikk. Teised aga teevad mõõduga „kuni” ehk nr 56 kombe võib sobida KUNI 56cm pikkusele lapsele. Uuri hoolega erinevate tootjate mõõdutabeleid.
Foto: Shutterstock

Puuvillased bodid, nii pika kui lühikese varrukaga

Bodid on kuni aastaste laste varustuses ülivajalikud ja kõige mugavamad riietusesemed. Neid saab kanda jahedama ilmaga särgi/kampsuni all või lisades ainult püksid/seeliku, suvisel soojal ajal piisab ka ainult bodist. Bodi sobib nii palavaga kärusse jalutamiseks, põrandal mängimiseks kui voodis tudumiseks.Varu mõned pikkade varrukatega ja mõned lühikeste varrukatega hõlmikbodid päris alguseks, hiljem, kui ennast kindlamana tunned, hakkad ilmselt üle pea tõmmatavaid bodisid eelistama.

Kombekad, nii kinniste kui lahtiste jalaotstega

Kombinesoonid on samuti väga mugavad ja praktilised riietusesemed. Nagu eelpool öeldud — eelista trukkidega kombekaid, mida saab kiiresti kinni ja lahti ning väldi lukke ja nööpe. Soojemad ja mugavamad on kombekad, millel on jalaotsad kinni, aga praktilisemad on lahtiste jalaotstega, sest neid saab laps kauem kanda. Juba seisvale ja kõndima õppivale lapsele meeldib paljajalu rohkem käia ja see on ohutum ka — pole nii libe.

Sokid

Sokkide puhul pead jälgima, et sääreosa ei pigistaks, aga samas on oluline, et see poleks liiga lõtv, muidu siputab tita sokid kohe jalast ära.

Mütsid

Kui laps sünnib suvel, on sul vaja paari puuvillast mütsikest, millel õmblused on väljaspool (siis nad ei hõõru lapse pead ega põhjusta ebamugavust). Talvemütsidest on kõige mugavamad nn müts-sall-ühes tuukrimütsid, mis käivad üle pea või mille salliosa on eest trukkidega suletav.

Õueriided

Kevade, sügise või talvebeebile on tarvis muidugi soojemat varustust ka. Selle ostmine võib olla päris keeruline, kuid pigem võta number suurem talvekombe, et vajadusel saaksid rohkem rõivakihte alla panna ja lapsel oleks ruumi ennast liigutada. Uuri enne kindlasti tootjate suuruste tabeleid (vt nõuanne nr 12).

Beebide õuekombekatel on käe- ja jalaotsad peale keeratavad, nii et eraldi kindaid ja saapaid tõenäoliselt tarvis ei lähe.

Foto: Shutterstock

Kingad

Kingi ei vaja laps enne, kui ta käima õpib. Kõva tallaga jalatsid võivad kõndima õppimist hoopis takistada. Võimalikult palju võiks beebi olla paljajalu, jahedamal ajal piisab piduritega sokkidest.

Tagant kinni käivad riided

Imikut on niigi keeruline riietada, sest nad on kas täiesti vedelad ja nende käsi-jalgu on pea võimatu õigetest aukudest läbi ajada, või siis kisavad ja visklevad nad elu eest, nii et käsi ja jalgu on pea võimatu õigetest aukudest läbi ajada! Väga ebamugav on hoida imikut, kes veel pead ei hoia, kõhuli, kuni sa tal selja taga lukke-trukke-nööpe sätid ja tõenäoliselt hakkavad need magades vastu kaela või selga hõõruma või ebamugavust tekitama.

Hirmkallid disainerrõivad

Titad kasvavad liiga kiiresti, et nad suudaksid 300-eurostes rõivastes hinnavääriliselt olla. Tõenäoliselt saad sa igat uhket komplekti 3-4 korda selga panna, enne kui need väikseks jäävad, ja tõenäoliselt jäävad just kõige kallimate riiete peale okse- ja kakaplekid, mis kuidagi välja ei tule (Murphy seadus!).

Ohtlikud riided

Kõige olulisemad märksõnad imikute riiete puhul on mugavus ja ohutus. Väldi rõivaid, mille küljes on palju nööre (lämbumisoht), mis pigistavad, millel on kapuutsid (võivad näiteks voodivõre vahele kinni jääda ja lapse lämmatada), mis on sünteetilistest materjalidest, ajavad sügelema või higistama või mille küljes on kaunistused, mille tita saab ära tõmmata ja suhu toppida.

Täiskasvanute riided

Sellel, miks näed enamikke beebisid bodides ja kombekates on täiesti loogiline põhjus — need on mugavad ja praktilised. Teksad, üle pea tõmmatavad kampsunid ja särgid võivad küll väga nunnud väja näha, kuid küllap õpid isegi kiiresti, kuivõrd ebamugav on neid lastele selga panna ja ära võtta ning kui kehvasti beebi end nendes riietes tunneb. Sellised riided sobivad beebile alates kuuendast elukuust.

Allikas: BubHub