Foto: Unsplash
Beebiootel Kerlilt kammitseb kuudepikkune rahaärevus ja hirm vaesuse ees, mis teda ootab, kui laps peaks sündima kaks päeva pärast tähteaga.

Olen sattunud olukorda, kus ma ootan oma teist last ning teoorias peaks laste vahe jääma alla 2,5 aasta, et saada esimese lapsega võrdväärset emapalka (vahepeal pole tööle tagasi läinud). Olukorra muudab pingeliseks asjaolu, et miinimumpalga väärilisest emapalgast lahutab mind eeldatava sünnitustähtaja alusel vaid paar päeva. Teatavasti sünnib vaid 5% lastest täpselt eeldataval kuupäeval. Sissetuleku vahe on minu jaoks kolmekordne.

Nüüd ei teagi sünnituseni välja, millise sissetulekuga järgmised 1,5 aastat arvestada, sest keegi mingisugust garantiid ei anna. Võiks olla ikka nii, et kuigi 2,5 aastat vanusevahet on piiriks, siis juba rasedatele, kes esialgsete hinnangute alusel, sinna piiridesse mahuvad, antakse garantii, et saavad neile soodsamatel alustel emapalka. Praeguses olukorras on rahaliselt väga ebakindel tulevikku planeerida.
Kui üldiselt teatakse, et uus beebi kindlalt 2,5 aasta sisse ei mahu ja lükatakse edasi, siis mul justkui teoorias mahuks, kuid millal laps reaalselt sünnib, seda ei oska keegi ette ennustada.

Suhtlesin sel teemal ka sotsiaalministeeriumiga ning nende vastus oli üldistavalt, et kuhugi tuleb piir tõmmata. Et kuigi süsteemi eesmärk ongi tagada suurem sissetulek vahepeal tööle mitte tagasi läinud vanemale ja soodustada järgmise lapse sündi, siis keegi mingit garantiid ei anna, kui piirist kasvõi üks päev üle läheb.

Loodan ikka, et saame beebiga kokkuleppele, et ta väga kaua end oodata ei lase.