Foto: Scanpix/PantherMedia
On üldteada, et raseduse ajal tuleks vältida ema uurimist röntgenkiirgusega ja eelistada ultraheli- või magnettomograafilist uuringut (MRT). Vähe on siiski kindlaid andmeid MRT-uuringu ohutusest lootele ja lapse arengule, kui see on tehtud raseduse esimesel trimestril.

Sestap korraldati Kanadas uuring selgitamaks välja MRT ohutust raseduse esimesel trimestril ja kontrastaine gadoliini kasutamise ohutust kogu raseduse ajal.

Vaatluse all olid aastatel 2003–2015 ajaliselt sündinud lapsed, kokku 1 421 105-st sünnitusest. Raseduse ajal oli MRT-uuring tehtud ühele rasedale 250 kohta, sellest esimesel trimestril kahele 1200 kohta. Üldse oli gadoliiniga uuritud ühte rasededat 3000 kohta.

Andmete analüüsil ei ilmnenud, et MRT-uuring raseduse esimesel trimestril suurendaks lapse surnult sündimise, vastsündinu surma, kaasasündinud arenguhäirete, pahaloomulise kasvaja või kuulmishäirete riski.

Samuti ei suurendanud uuring gadoliiniga raseduse eri perioodidel lapse arenguhäirete riski.

Siiski oli gadoliiniga uuritud emade lastel mõnevõrra suurem risk (riskisuhe 1,36) haigestuda kuni neljanda eluaastani põletikulistesse sidekoe haigustesse. Esines ka mitteoluliselt suurem surnult sündivuse risk.

Autorid järeldavad, et MRT-uuringut gadoliiniga tuleks rasedatele teha vaid hästi kaalutletud näidustustel.

Allikas: Eesti Arst