Foto: Shutterstock
Naise jaoks on üks raskemad asju teadmine, et rasedus, mille üle ta nii väga rõõmu tundis, on katkenud. Mõnikord katkeb rasedus juba enne, kui naine oma beebiootusest teada saab. Iseeneslik abort võib ette tulla lausa igal viiendal naisel. Selgitame, miks rasedus katkeb, mis on katkemise tunnused ja mida teha, et suurendada võimalust oma rasedus lõpuni välja kanda.

Raseduse katkemine ehk iseeneslik abort

Meditsiinilises terminoloogias nimetatakse iseeneslikuks abordiks embrüo või loote spontaanset väljumist emakast enne ellujäämisvõime saavutamist ehk siis enne 22. rasedusnädalat või kui loode kaalub alla 500 grammi ja sünnib surnuna. Iseeneslik abort erineb tavalisest sünnitusest selle poolest, et tegemist on raseduse katkemisega mingi häire tagajärjel.

Kui sageli seda juhtub?

Iseenesliku abordi esinemissagedus ei ole täpselt teada, ent erinevatest uuringutest nähtub, et see on suhteliselt kõrge. Ligikaudu 15-l kuni 20-l protsendil naistest esineb raseduse iseeneslikku katkemist. Ekspertide arvates võib see number tõusta aga lausa 40-ne protsendini, kui arvata hulka ka need rasedused, mis katkevad enne, kui naine rasedusest ise teadlikuks saab. Iseenesliku abordi esinemissagedus vareieerub, sõltuvalt naise vanusest. 20ndates naistel on see võimalus 10 protsenti, see risk tõuesb 12-le protsendile 30ndate alguses ja 18-le protsendile naiste puhul, kelle vanuseks on 35-39 aastat. 34 protsenti on iseenesliku abordi risk 40-44 aasta vanustel naisel ja üle 53 protsendi on katkemise risk naistel, kelle vanust rohkem, kui 45.

Mis põhjustab iseeneslikku raseduse katkemist?

Iseenesliku abordi põhjuseks võib olla embrüo või loote väärareng (peamiselt varaste iseeneslike abortide korral), platsenta patoloogia või emapoolsed tegurid, enamasti seotud ema tervisega või eluviisiga (peamiselt hilisemate iseeneslike abortide korral).

  • Raskete väärarenditega looted ei ole sageli eluvõimelised ning nad hukkuvad juba varaseses looteeas, millele järgneb spontaanne loote emakast väljutamine.
  • Spontaanabordi põhjused võivad olla emast tingitud. Näiteks, võivad emaka müoomisõlmed, emakasisesed liited takistada loote kinnitumist ja halvendada verevarustust. Sarnaselt häirib ka emakasisene spiraal loote arengut, juhul kui rasestumine on toimunud spiraaliga. Raske füüsiline trauma võib tingida raseduse iseenesliku katkemise.
  • Infektsioossed ja kõrge palavikuga kulgevad haigused soodustavad samuti raseduse katkemist. Loodet kahjustavad nakkused (punetised, toksoplasmoos, listerioos, mumps, herpesviirus, süüfilis ja paljud teised) põhjustavad raskeid väärarendeid, mistõttu loode hukkub üsasiseselt ja aborteerub iseeneslikult.
  • Ema kroonilised immuunsüsteemi, neerude ja südamehaigused võivad kahjustada loodet ja esile kutsuda korduvaid raseduse katkemisi.

Enamasti jääb aga iseenesliku abordi põhjus teadmata. Arvatakse, et raseduse katkemine varajases staadiumis on looduse viis nõrkadest ja eluvõimetutest embrüotest loobuda.

Kas on võimalik, et rasedus katkeb ilma, et naine sellest ise teab?

Jah, väga varajaste iseeneslike abortide puhul on see tõesti nii. Ultraheliga polegi võimalik väga algusjärgus olevat rasedust määrata. Seda saab naine ise teha vaid ärajäänud menstruatsioonist järeldust tehes ja rasedustesti järgi. Tihtipeale on aga nii, et naine pole teadlik ei rasedusest ega selle katkemisest, tema menstruatsioon algab tema jaoks lihtsalt mõned päevad hiljem.

Millised on iseenesliku raseduse katkemise sümptomid?

Veritsus raseduse algul tähistab sageli raseduse katkemise ohtu. Enamasti kaasuvad valulikud emaka kokkutõmbed, emakakaela avanemine ja lootemuna väljutus. Ähvardava abordi puhul esineb veritsus , kuid emakakael on suletud ja raviga võib õnnestuda rasedust säilitada. Algava või käigus oleva abordi puhul on veritsus tugev ja emakakael sageli avatud ning raseduse säilitamine sageli ei õnnestu.

Täieliku abordi puhul emakaõõs tühjendub abordi käigus täielikult.

Mittetäieliku abordi puhul võib emakasse jääda looteosiseid või lootekestasid, olles jätkuva verejooksu ja emakapõletiku riskifaktoriteks. Mittetäieliku abordi puhul on arstil vajalik emakaõõs üle puhastada.

Suurem osa spontaanabortidest avaldub väga varases raseduses menstruatsiooni hilinemisena, mille puhul naine ei pruugi oma rasedusest teadlik olla. Emakakaela puudulikkusega tekkiv spontaanabort tekib enamasti valutult ja veritsuseta teisel rasedustrimestril, mille puhul lootepõis kummub tuppe. Naisel võib esineda survetunnet, puhkeb lootevesi ja kiirelt sünnib eluvõimetu loode.

Mida teha, kui arvad, et sul on raseduse katkemine?

Võta ühendust oma arstiga. Kui rasedus oli väga algjärgus, siis enamasti tehakse uuringud ja sellega asi piirdub ja naine ei vaja meditsiinilist sekkumist. Raseduse katkemist või katkemise ohtu diagnoositakse haigustunnuste, läbivaatuse ja ultraheli leiu alusel.

Emakakaela avatus ja eritunud vere hulk on raseduse säilitamisel määrava tähtsusega. Ultraheliga saab näha kas loode on elus, kas esineb loote kinnitumiskoha või platsentaalust verevalumit.
Peetunud raseduse puhul loode hukkub üsasiseselt, kuid ei aborteeru, vaid jääb emakasse püsima. Abortiivmunaraseduse puhul lootemunas lootealge puudub. Mittetäielik ja peetunud rasedus vajavad emakaõõne puhastamist.

Soovitud raseduse katkemine on naise ja perekonna jaoks alati kaotus, mistõttu arsti ja perepoolne psühholoogiline toetamine ning asjakohane nõustamine kuuluvad paranemisprotsessi juurde.

Kuidas iseeneslik abort mõjutab naise tervist ja edasisi võimalusi rasestuda?

Sõltuvalt põhjusest võivad raseduse katkemised korduda ka järgnevate raseduste puhul.
Mittetäielik abort võib soodustada emaka ja emakamanuste põletiku ning abordijärgse sepsise teket.
Tugev verejooks võib põhjustada aneemiat e. verevaegust.
Peetunud rasedus võib soodustada hüübimishäirete teket.

Spontaanabordi teket ei ole tõenäoliselt võimalik ennetada. Ähvardava abordi puhul võib kasu olla lamamisrežiimist.

Korduvate abortide põhjuseks võivad olla hormonaalsed häired menstruaaltsüklis, kõrvalekalded kummagi vanema kromosoomistikus, emaka anomaaliad, emapoolsed haigused. Suurem osa korduvate abortiga naistest siiski varem või hiljem kannab raseduse normaalselt lõpuni.

Missugused naised kuuluvad riskigruppi?

Kõige suurem riskitegur on vanus. Sellepärast soovitataksegi naistel, kes lapsi soovivad, rasestuda enne 40-ndat eluaastat.

Kas üks raseduse katkemine tähendab, et seda juhtub veel?

Ei enamasti mitte. Enamik naisi, kellel on olnud iseeneslik raseduse katkemine, resestub hiljem uuesti ja saab terve lapse. Alla 5 protsendi on naisi, kellel on korduvad iseeneslikud raseduse katkemised. Üksnes 1 protsent on paare, kellel tuleb ette rohkem kui kolm raseduse katkemist esimesel trimestril.

Vastused küsimustele, mis naisi iseenesliku raseduse katkemise puhul tihemini vaevama jäävad

Ei, see ei ole sinu ega ka sinu partneri süü. Ka seks ega tööstress ei põhjusta raseduse iseeneslikku katkemist. Jah, et leinad oma katkenud raseduse tõttu, see on normaalne. Lein on taastumisprotsessi osa ja seda ei maksa keelatuks pidada. On paare, kes elavad leina läbi kohe pärast kurba uudist, mõningatel juhtudel tuleb see hiljem - kas siis emadepäeva või lapse eeldatava sünnikuupäeva paiku. Taastumiseks on vajalik lein läbi elada ja seejärel kurbus vabaks lasta.

Millal võiks pärast raseduse katkemist uuesti rasestuda proovida?

Mida hilisemas raseduse järgus toimus katkemine, seda kauem peaks paar uue rasestumisega ootama. Räägi oma artiga sellest, kui kaua oleks just sinul sobilik enne uut rasestumist oodata. Ja tuleta veelkord meelde, et suur osa naisi, kes on praegu õnnelikud lapsevanemad, on kunagi läbi erlanud ka raseduse katkemise.

Allikas: ivillage.com, inimene.ee, abort.ee