Pexels
Seoses Covid-19 epideemia eriolukorraga rahastab Haigekassa ajutiselt esimese trimestri sõeluuringute alternatiivina Eestis teostatavat loote rakuvaba DNA sünnieelset sõeluuringut (NIPTIFY) rasedatele.
ITK
Analüüsile suunab arst need patsiendid, kellel eriolukorra tõttu jäi tegemata 1. trimestri sõeluuring; kõigile rasedusega arvele tulevatele patsientidele tellib NIPTIFY analüüsi ämmaemand. Analüüs tuleb anda 11-12. rasedusnädalal.

NIPTIFY analüüside vastuste ooteaeg on 4-6 nädalat.

Patsientidega võetakse ühendust. Analüüsi saab anda ITK Ravi tänava üksuse verevõtu kabinetis E-N 08.00-13.00. Analüüsi ei võeta riiklike pühade eelsel päeval (09.04.20)

Analüüsi ei määrata patsiendile, kellel on juba 1. trimestri sõeluuring teostatud ja see on korras.

Naistearstide ja ämmaemandate pöördumine


Eestis tehakse jätkuvalt väga vähe koroonaviiruse teste ja seetõttu ei tea me tegelikku olukorda. Aeglaselt kerkiv positiivsete proovide arv võib olla eksitav. Oleme eriti mures rasedate, sünnitajate ja vastsündinute tervise pärast.

Koostasime rasedate kriisiaegse jälgimiskava, mille järgi vähendasime rasedate otsekontakte tervishoiutöötajatega ja muutsime raseduseaegsete uuringute juhendit.

Veel tähtsam on, et rasedad väldiksid vahetuid kontakte ka teiste inimestega. Palume tungivalt kõiki tööandjaid, et nad viivitamatult võimaldaksid lapseootel töötajatel üle minna kaugtööle. Seniste uuringute järgi ei põhjusta koroonaviirus küll loote väärarendeid, kuid meie eesmärgiks on võimalikult vähene haigestumiste arv lapseootel naiste hulgas.

Head naised! Igal päeval on väärtus. Kui te olete praegu ise hoolsad ja jääte koju, annate meile lisaaega sünnitusosakondade paremaks ette valmistamiseks. Et siis, kui te tulete, oleks teil ja teie lapsel haiglas turvaline.

Eesti naistearstid ja ämmaemandad

Meie ämmaemandad pakuvad telefoni teel nõu kõigile Ida-Tallinna Keskhaiglas arvel olevatele rasedatele. Helistada saab E-R kella 8-16 telefoninumbril 53977077.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 1. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis. Loe lähemalt Välisministeeriumi kodulehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!