Foto: Unsplash
Alates tänasest saavad raseduskriisi sattunud pered tasuta ja ilma saatekirjata nõuandeid telefoni ja Skype teel sihtasutuselt Väärtustades Elu, et korvata sünnitusmajades pakutavat kontakt-nõustamiste sulgemist viiruseohu tõttu.

Haiglate palvel laiendab SA Väärtustades Elu (SAVE) raseduskriisi nõustamissüsteem oma teenust telefonil 8002008, Skype- ning e-nõustamiste kaudu, töötades ilma saatekirja nõudmata režiimil 24/7. Nõustamine toimub eesti, inglise ja vene keeles. Täpsem info teenuse ja Skype-kontaktide kohta www.rasedus.ee.

„Praeguses kriisiolukorras, kus nii peresünnitused kui ka haiglakülastused on ajutiselt keelatud, ei pruugi kriisi sattunud naised ja pered oma ärevuse ja emotsionaalse segadusega toime tulla ning vajadus kohese nõustamisteenuse järele kasvas hüppeliselt," selgitas SAVE juhatuse esimees Kaia Kapsta-Forester.

Haigekassa loobus saatekirja nõudest ajutiselt, et leevendada tervishoiusüsteemile langenud suurt koormust.

Eelmisel aastal nõustas sihtasutus abivajajaid ligi 4000 korral. Varem saadeti raseduskriisi sattunud naised ja pered ämmaemanda, naistearsti või perearsti suunamiskirjaga nõustajate kontakt-vastuvõtule, mis aga viiruseohu tõttu pole praegu võimalik.

SAVE valiti Sotsiaalministeeriumi strateegiliseks partneriks projektis „Laste ja perede heaolu tagavate teenuste koostööpakkumine", mille abikõlbulik kogusumma on 974 474 eurot ja millest hasartmängmaksu toetus moodustab 760 000 eurot. Tegevust rahastab samuti Eesti Haigekassa.

Tänavu 1. jaanuaril alanud ja kolm aastat kestva projekti partnerid on: SA Väärtustades Elu, Eesti Naisteühenduste Ümarlaua SA, MTÜ Eesti Naiste Varjupaikade Liit, MTÜ Laste ja Noorte Kriisiprogramm, MTÜ Dialoog Laste Nimel, MTÜ Lepitajate Ühing, MTÜ Pro Familia, MTÜ Vaiter, MTÜ Hingekeel.

Projekti juhtpartneri Sihtasutuse Väärtustades Elu (www.save.ee) eesmärk on peredele kriisiga (sh raseduskriisiga) kaasnevaid probleeme ennetavate ja neid lahendavate tugiteenuste pakkumine, arendamine ja toetamine ning pereväärtuste edendamine.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!