Foto: Shutterstock
Lapse kasvatamine on imeline ja väärtuslik protsess, see toob päevadesse õnne ja mängulisust, kuid sõltuvalt ema vanusest ka väljakutseid ja muresid. Niisiis, kas on olemas selline ajahetk nagu „õige vanus“, mil emaks saada?

Uusimad uurimused väidavad, et pärast 35. eluaastat rasestumisega kaasneb suur kasu
Esmassünnitajate keskmine vanus jätkab ülespoole rühkimist. Ja tegemist ei ole mitte moeasjaga, vaid hoopis sellega, et 30-40ndates eluaastates naised tunnevad end palju kindlamalt ja on otsustavamad, nad on tõenäoliselt turvalises suhtes ning nende tööalane karjäär on paigas.
Ajalooliselt loetakse üle 35aastase naise rasedust riskantseks. Kuid sellest hoolimata leiab teadus nii hilistes esmasrasedustes üha uusi positiivseid aspekte.
Varasemalt on kindlaks tehtud, et esimene sünnitus pärast 35. eluaastat pikendab naise oodatavat eluiga. Hiljuti Lõuna-California ülikooli teadlaste poolt avaldatud uuring aga lisab, et kui sünnitaja vanus on üle 35 eluaasta, parandab see ema vaimseid võimeid.

Kuidas sellise järelduseni jõuti?
830 postmenopausis naisega tehti mõningaid katseid: testiti nende võimeid planeerimises, visuaalses tajus, verbaalses mälus, keskendumises ja tähelepanus. Teadlased tuvastasid, et naised, kes sünnitasid oma esimese lapse pärast 24. eluaastat, näitasid vaimsete võimete testis, probleemide lahendamisel ja kõneosavuses paremaid tulemusi kui need, kes sünnitasid esimest korda vanuses 15-24 eluaastat. Naise, kelle esimene laps sündis pärast 35. eluaastat, olid parimad verbaalse mälu ja kognitsiooni testides.

Mis on selle asjaolu põhjuseks?
Tegemist on raseduse ajal tekkivate hormonaalsete lainetega – östrogeenil ja progesteroonil on leitud olevat kasulik mõju ajukeemiale ja -funktsioonile, iseäranis siis, kui naine rasestub hilisemas eas.
Otsus, millal last saada, ei tule kunagi kergelt ning rasedusega kaasnevad igas vanuses eelised ja puudused. Selleks, et lapse kandmine sinu jaoks võimalikult tervislikult kulgeks, on esmalt oluline oma arstiga konsulteerida.

Allikas: brightside.me