Foto: Shutterstock
Paljude naiste ja neidude jaoks on vagiina midagi sellist, millest nende arvates pole viisakas rääkida. Kuid küsimused püsivad siiski õhus. Mis on seal allpool normaalne ja mis mitte? Kas teatud harjutusi tehes võib selle koha tõesti n-ö vormi ajada? Ja misasi on G-punkt?

Siin on seitse fakti, mida sa võib-olla ei tea.

1. Vagiina võib nii palju venida, et seda on raske ette kujutada. Kui oled vaginaalse sünnituse läbi teinud, siis tead, et naise teatud kehaosad omavad hämmastavat võimet venida. Kuid tõenäoliselt ei tea sa täpselt kui palju — milliste mõõtmeteni? Emakakael, mis asub tupe ülaosas, võib laieneda enam kui 10 cm, et vastsündinu pea sealt läbi mahuks. Emakakael on väga elastne, see kohandub kenasti beebi pea kontuuriga, kui beebi sünnitusteid läbib. Kui emakakael sünnituse käigus rebeneb, siis tänu väga heale verevarustusele pareneb see kiiresti ning tõmbub peagi normaalsesse mõõtu tagasi.

2. Üsna sageli peavad bakterid vagiinas omavahel võitlust. Terves tupes on oma kindel bakteriaalne ökosfäär. Probleemid tekivad, kui mõni teatud bakteritüüp saavutab ülekaalu (näiteks pärmiseened, mis tekitavad põletikku) või tuppe sisenevad bakterid väljastpoolt (näiteks soolebakter E. Coli). Bakteriaalne vaginoos — veidi valulik, sügelev ja voolust tekitav — on kõige sagedasem bakteriaalne infektsioon naistel. Halbade bakterite liigset kasvu saab vältida, kui sööd jogurtit ja probiootikume ning pühid pärast tualeti kasutamist paberiga eest tahapoole.

3. Ainult vaginaalse vahekorra ajal orgasmi saamine on harvaesinev. Seks peaks olema nauditav ja tore ning oleks väga hea, kui naine saaks iga kord ka orgasmi. Tõsi on aga see, et enamik naisi iga vaginaalse vahekorra ajal orgasmi ei saa. Seksuaalse erutuse ajal verevool suguelunditesse — tuppe, häbememokkadesse ja kliitori ümbrusse — suureneb. Tundlikkus kasvab ning sellega koos ka mõnutunne. Väikesed vaagnalihased hakkavad tahtmatult kokku tõmbuma. Kuid neid tundlikke piirkondi ei stimuleerita vaginaalse vahekorra ajal sageli piisavalt. Palju sagedamini saavad naised orgasmi oraalseksi nautides.

4. Olemas on igasuguses suuruses ja vormis vagiinasid. Tupe pikkus on kõigil naistel enam-vähem ühesugune, erinev on aga laius, suguelundite väljanägemine ning välised osad. Paljud erinevused võib panna laste sünnitamise, naise organismi hormonaalse taseme ja geneetika arvele. Sageli aga vaatavad naised pilte ja võrdlevad end nendega. Kuid tõsi on see, et vagiinad erinevad naistel samamoodi nagu kõik teisedki kehaosad.

5. Tampoon ei saa vagiinasse ära kaduda. Tõenäoliselt oled kuulnud toksilisest šokist, mis tampoonide kasutamisel võib tekkida. Tegemist on väga harvaesineva olukorraga, kui tampoon on jäetud tuppe liiga kauaks ning selles paljunevad bakterid hakkavad eritama mürgiseid toksiine. Seepärast soovitatakse tampoone vahetada iga kuue tunni järel. Tampooni tuppe ära kaotada pole aga võimalik. Peaksid käega tundma kogu oma vagiina sisemust kuni emakakaelani. Seega on võimalik tampoon eemaldada isegi siis, kui selle külge kinnitatud nöör on kadunud või sa seda üles ei leia. Kui sa ise tampooni tupest kätte ei leia, siis pöördu arsti pole — tema leiab selle kindlasti.

6. Kegeli harjutused. Need on mõeldud vaagnapõhjalihaste (nende, mida sa kasutad pissimisel) tugevdamiseks. Pinguta 10 sekundit, seejärel lõdvesta 10 sekundit ning tee niiviisi 10-20 korda järjest. Naistel, kellel esineb kerge uriinipidamatus, aitab paar korda päevas Kegeli harjutuste tegemine sellest probleemist üle saada — vaagnapõhja lihased tugevnevad ja põie tegevus on võimaik kontrolli ala saada. Kuid kui teha Kegeli harjutusi valesti — kas liiga suure survega või liiga palju korraga, võib see viia valu tekkeni seksuaalvahekorra ajal ning isegi vaginismi ja tupe valusate kokkutõmmeteni. Seega — treeni, kuid ära üle pinguta.

7. Lisaks G-punktile on olemas ka A- ja U-punkt. Tõenäoliselt oled sa G-punktist kuulnud. See on ülitundliku koe kogum tupe eesmisel seinal umbes esimese kolmandiku piiril. Kuid kas tead, et olemas on ka A-punkt, mis asub G-punktist pisut kaugemal tupesügavuses? Sellest väga palju ei räägita, kuid arvatakse, et sel on seos erutumise ajal lima eraldumise ning tupe orgasmiaegsete kokkutõmmete stimuleerimisega. Ning see pole sugugi veel kõik — olemas on kolmaski tundlik koht U-punkt — väike sensitiivne koekogum kummalgi pool kusitiavaust. Stimuleerimisel on selle erootiline potentsiaal väga suur.

Allikas: momtastic.com