Foto: Shutterstock
Turu-uuringute AS-i poolt korraldatud küsitluse andmetel loobuks oma karjäärist ja jääks võimalusel koduseks 52 protsenti emadest, isadega lapsehoolduspuhkuse jagamist ei toeta 47 protsenti emadest.

Lapsehoolduspuhkuse jaotuse üle tahavad vanemad ise otsustada

Pereelule keskendumise asemel valiks karjääri 30 protsenti emadest. Peale vanemahüvitise lõppu on koduseks jäänud 41 protsenti emadest ja osaajaga tööd tegi 18 protsenti naistest. Koduperenaiseks olemist peab palgatööga samaväärseks eneseteostuseks 61 protsenti naistest. Emaks olemist peab 80 protsenti vastanutest naise kõige tähtsaimaks rolliks.

Uuringu kohaselt ei toeta 47 protsenti emadest meestega lapsehoolduspuhkuse jagamist. Keskmisest enam ei soovi seda naised, kes ei ole oma paarisuhtega rahul.

MTÜ Lasterikkad Isad asutaja Taavi Tamkivi sõnul sunnib kohustuslik isapuhkus naised, kes võibolla tahaks olla lapsega kodus, tagasi tööle. „Kui suhted on head, siis ka usaldatakse meest lapsega koju jääma."

„Vanemapuhkuse ja -hüvitiste süsteem peab võimaldama igal perel enda jaoks sobilikke otsuste langetamist. Olgu see siis isapuhkus, vanaema lapsepuhkuse päevad, delegeeritavad sotsiaalsed garantiid või mõni neljas lahendus. Peaasi, et see sobib kogu perele," lisas ta.

Uuring viidi läbi Turu-uuringute AS poolt MTÜ Eesti Sündimusuuringud tellimusel. 2018. aasta augustis ja septembris küsitleti silmastsilma intervjuudes kokku 505 kuni 40-aastast kahe lapse ema.