Hele-Mai Alamaa

Last ei aita edasi, kui teda diivanilt kamandada: “Korista tuba ära!” või “Hakka lugema!” Tuleb ennastki püsti ajada ja koos perega tegutsema hakata. Koristamise keerukas töö saab lastele ehk ajapikku selgeks. Tegelikult pole ka mõni tubli täiskasvanu ­kuigi pühendunud korrahoidja. Elu sellest seisma ei jää. Küll aga olen mõelnud, et kaks asja peaksid lapsed nagu kulda selgeks saama – lugemise ja matemaatika.

Seekordses ajakirjas ongi lugu, kuidas aidata mudilasel kirjasõnamaailma sukelduda. Kõige olulisem on väikestele raamatuid ette lugeda. Isegi kui üheksa-, kümne- või üheteistaastane ei taha ise raamatuga aega veeta, tasub talle ette lugeda neid tekste, mis tema fantaasiamaailma toidavad. Uskuge, ette­lugemise vaev võib tuua lahke kingituse! Võimalik, et lugema innustamiseks tuleb leiutada ka imenippe, aga eks te juba teate, mis teie last käivitab.

Samuti on märtsinumbris lugu äppidest, mis aitavad mudilastel numbreid õppida ja suurematel lastel matemaatikat harjutada. Võib olla keeruline leppida ekraanide külge­tõmbejõuga, aga matemaatika puhul sobib masinate rutiinne kontrollimehhanism hästi. Julgeksin väita: kui korrutamine-jagamine ja murrud on unepealt selged, ei takerdu laps ka peenemas mata-kraamis.