Elsal on hea meel, et võitluses pesamuna Grete atoopiaga leidsid nad lõpuks sobiva kreemi igapäevaseks hoolduseks, mis aitab haigust ohjes hoida. Thomas Elson
Atoopiline dermatiit valmistab peavalu paljudele beebi­peredele. “Elasime vahepeal täielikus õuduses: laps ei saanud öösiti magada, nuttis ja kratsis end tunde,” kirjeldab Elsa Putku (31) pesamuna haiguse kõrghetki.

Elsa mõlemal tütrel on atoopiline dermatiit. Vanemal tütrel Laural (4) on haigus väljendunud kergemini, üksikute karedate laikudena, ning ilmub vaid tüüpilistele kohtadele, nagu liigeste painutuskohad. Põletik ägeneb stressi ja haigustega. Nooremal tütrel Gretel (2) ilmus haigus nagu õelgi juba esimestel elukuudel – algul näole, mis oli üleni punetav, kare ja kuiv. Siis aga levis ka kätele-jalgadele ning võttis üles kõvemad tuurid.

Pool aastat jubedust

“Välistasin Gretet imetades oma menüüst kõik allergeenid, alates piimast ja nisust. Siis lisasin neid vähehaaval jälle tagasi, kuid erilist muutust see nahal kaasa ei toonud,” ohkab Elsa, kes seostas lapse nahaprobleeme enda toiduga, enne kui tehti allergiatestid, mis ühtki allergiat ei näidanud.

Ent asi läks veel hullemaks pärast rinnapiima andmise lõpetamist, kui tüdruk oli aasta ja kahe kuu vanune. Ema valis lapsele toitu hoolikalt ja lootis, et ööd, mis enne olid möödunud kratsides, lähevad nüüd rahulikumaks. Paraku see lootus ei täitunud.

“Olin siiani lapse öist rahutust leevendanud ilmselt piimaga. Pärast rinnapiima ärajätmist elasime aga pool aastat täielikus õuduses: laps ei saanud öösel üldse magada, nuttis ja kratsis end tunde. Miski ei rahustanud teda,” meenutab Elsa. “Lisaks põskedele ning kätele-jalgadele levis põletik tasapisi kõhule ja rindkerele. Isegi kõrvatagused leemendasid!”