Väikelapse esimeste lasteaiarihmikutena tasub eelistada kinnise ninaga mudeleid. “Väike­lapsed koperdavad tihti ja kinnise ninaga jalanõus ei saa lahtised varbad viga,” sõnab Ragne Tigane, Kaubamaja aksessuaaride grupi noorem ostujuht. Pisemate laste sandaalidel võiks olla ka tugev kannakapp, mis toetab esialgu veel ebakindlat jalga.
“Tähelepanu tuleb pöörata ka tallale ja selle elastsusele. Tald ei tohi olla liiga libe, samas ka mitte liialt haakuv – mõlemad suurendavad kukkumi­s­ohtu,” märgib Tigane. “Tallad peaksid piisavalt amortiseerima kõndimisel tekkivat põrutust, et kaitsta liigeseid ja vähendada lihaskoormust.” Seega õhukese tallaga (võimlemis)sussid vahetusjalanõudeks ei sobi – need ei toeta jalga pika päeva jooksul. Jälgima peab sedagi, et tallad ei tekitaks põrandale jutte. Eriti hästi sobivad vahetusjalatsiteks heleda tallaga jalanõud. Ortopeediline tald ja jalanõu on vajalik vaid arsti ette­kirjutusel, kuid anatoomilise sise­tallaga jalanõusid võivad kõik kanda. Need toetavad jalga ning seega ka jala arengut ja rühti.

“Jalatsi kuju peab jalale sobima. Liiga kitsad jalanõud ei ole head – arenev jalg vajab vaba liikumist, mistõttu peaks eelistama laia liistuga jalatsit. Samas ei tohi need olla ka liiga suured,” ütleb Tigane ja lisab, et jalanõus peaks olema piisavalt ruumi, et lapsel oleks võimalik varbaid liigutada. Tema sõnul on jalatsi pikkuses sobiv kasvuruum umbes täiskasvanud inimese pöidla laiune ehk 12–16 mm, siis ei puutu varvas vastu jalatsi nina ning jalal on küllalt ruumi. “Jalanõusid ei tohiks lapsele jalga suruda – need peaksid olema jalas mugavalt ja vabalt,” rõhutab Tigane.

Osal jalatsitel on väljavõetav sisetald, millele on märgitud õige suurus. Kui jalg sinna peale panna, ongi lapsele paras suurus teada. Näiteks Reima jalanõude sisetallal on Happy Fit Print ning Superfiti kinga­karpide kaante sisekülgedel saab mõõta lapse jala suurust. Seetõttu soovitab Tigane väike­lapse jala enne poodiminekut üle mõõta. “Lapse jalg kasvab esimestel eluaastatel kaks-kolm suurusnumbrit aastas ja seetõttu peaksid vanemad iga paari kuu tagant kontrollima, kas jalatsid on ikka parajad.”