Kuigi kommile sarnanevate värviliste vitamiinide ostmine võib tunduda lihtne viis lapse tervist turgutada, tea ka, et suvaliselt toidulisandite andmine võib avaldada tervisele hoopis vastupidist mõju.

Toitumisnõustaja ja ema Maarja Luik rõhutab, et kõige olulisem on mitte võtta vitamiine ja mineraalained nii-öelda igaks juhuks. Esimene samm kahtluste korral on minna perearsti juurde ja paluda teha vereanalüüs selgitamaks, milliste vitamiinide või mineraalainete puudus lapsel on. Mõned proviisorid soovitavad teha sügisel multivitamiini kuuri, lisaks pakutakse apteegis lahkelt kõikvõimalikke toidulisandeid. Tegelikult pole see vajalik.

Näiteks sisaldavad paljud multivitamiinid rauda, liigne raua tarbimine võib seedetrakti kahjustada, suured kaltsiumikogused aga viia tasakaalust välja mineraalainete tasakaalu organismis ja halvemal juhul tekitada neeruprobleeme. „Toidulisandite ja multivitamiinide vajaduse üle võiks otsustada perearst või toitumisnõustaja, sest uisapäisa või profülaktika mõttes vitamiine andes võib kasu asemel hoopis kahju teha,” tõdeb Luik. „Ideaalis võiks laps kõik vajaliku kätte saada tasakaalustatud toitumisega ega peaks toidulisandeid tarbima.”

Loe, kuidas saab laps toidust kätte kõik vitamiinid - ajakirjast Meie Lapse Tervis