Foto:Scanpix/PantherMedia
Sinu mudilane korraldab oma pöörase käitumisega järjest enam olukordi, mil tunned, et enam ei suuda ja et miski ei pane sinu last ennast korralikult üleval pidama. Need soovitused aitavad sul taas olukorda kontrolli alla saada.

Väikestel lastel on raske oma emotsioone talitseda ja sinul on raske seda "kohutava kahese" käitumist taluda. Oluline on siiski see, et lapseni jõuaks teadmine, et kiuslemine ei tasu ennast ära. Vaata, mida peaksid silmas pidama, et oma "kohutava kahesega", kes võib olla muidugi samahästi ka "kohutav ühene" või ka "kohutav neljane", hakkama saada.

Igal teol on tagajärg

Kõige levinumaks viisiks oma ebasobivalt käituva väikelapse korralekutsumisel on võtta temalt ära mingi privileeg. Siinkohal peab olema aga tähelepanelik selle suhtes, et tegu ja tagajärg oleks ikka lapse jaoks seostatavad. Ehk siis tagajärg teole peab järgnema kiiresti ja olema nö sama raskusastmega.

Ehk siis, kui laps on hommikul oma venna värviraamatu ära võtnud, siis on ilmselgelt karistusega hiljaks jäädud, kui ta selle eest õhtusöögi ajal magustoidust ilma jätta. Parem lahendus oleks see, kui sa kohe pärast seda, kui sinu mudilane on ära võtnud venna värvimisraamatu, võtad omakorda mudilaselt üldse joonistamisvahendid ja paned need mõneks ajaks ära. Selline teo ja tagajärje seos peaks sinu väikelapsele küllalt ruttu selgeks saama, kui sa vaid ise järjekindel oled. Näiteks, kui ikka laps vanniskäigu ajal vett vannist välja loobib, siis lõpeta vanniskäik ehk lõbu koheselt. Ta saab sellisel juhul kiiresti aru, et vannilõbud on lubatud vaid siis, kui neist ei saa vannilaamendamisi. Ja nii ka kõige muuga, kui ta loobib toitu, on söögiaeg kohe läbi, kui ta määrib seinu, pannakse värvid viivitamatult ära kappi, jne.

Aeg maha

Üks kõige rohkem kasutusel olevaid ja mõnikord ka liiga tihti vanemate poolt kasutatav meetod lapse korralekutsumisel on aeg-maha meetod. Laps eemaldatakse konfliktist ja pannakse nö järele mõtlema. Selle meetodi põhimõte on anda lapsele võimalus pahateojärgselt maha rahuneda. Lapsel on oma koht, kus ta võib teo üle järele mõelda. On selleks siis pink või trepiaste. Pole kaugel ajad, kui ka koolis lapsed nurka saadeti. Selle meetodi kasutamisel peab muidugi arvestama ka sellega, et kodus või lasteaias on see rakendatav, kuid autos või toidupoes peab olukorra teisiti lahendama. Samuti ei ole kõik lapsed valmis omaette istuma.

Foto:Scanpix/PantherMedia

Vali hoolega, milline koht kodus lapsele järelemõtlemiseks ja rahunemiseks kõige paremini sobiks

See peaks olema eemal mänguasjadest, töötavast televiisorist ja muust põnevast, kuid samal ajal sinu nägemisulatuses. Ära saada last järelemõtlemiseks oma mängutuppa või ära pane teda oma voodisse. Nende kohtadega peaks lapsel siiski olem positiivsed seosed.

Tegutse, mitte ära ähvarda

Ei maksa diivanil hüppavale mudilasele pidada sellises stiilis monoloogi: "Ära hüppa diivanil, kuule, kohe lähed järele mõtlema, kui sa ei lõpeta, kas sa ei saa aru, diivanil hüppamine lõppeb sellega, et lähed järele mõtlema, sa ju tead, kuidas see sulle ei meeldi, mitu korda ma pean sulle ütlema, kui veel teed, võtame kohe aja maha!" See kõik ei mõju su mudilasele karvavõrdki, kui ta teab, et lihtsalat jahvatad oma teksti, kuid midagi ei tee.

Üks keelamine ja kõik!

Keelad, annad lapsele võimaluse tegevust lõpetada ja kui laps seda ei tee, eskordid ta kohta, kus ta saab järele mõelda. Selline sinupoolne käitumine annab lapsele üheselt ja selgelt mõista, milline on teo ja tagajärje seos. (Aga alati võib juhtuda, et ta hüppab diivanil ka siis, kui sa teda keelad, sest asjaolu, et järgmise sammuna eskordid ta järele mõtlema, on tema jaoks juba kontakt ja suhtlus sinuga, mis võibki olla lapse eesmärk, kui sa tema meelest temaga piisavalt ei tegele.)

Ära lase endaga kaubelda

Kui ütlesid lapsele, et üks minut järelemõtlemist, siis jää selle juurde. Pane kell valmis nii, et te mõlemad seda näete ja kui laps üritab varem oma kohalt ära minna, siis suuna ta sinna tagasi ja hakka aega uuesti algusest peale arvestama. Võib juhtuda, et teil tuleb seda päris mitu korda koos enne läbi teha, kui laps uskuma jääb, et sul on tõsi taga.


Foto: Scanpix/PantherMedia

Mänguväljak

Pane ta mõneks ajaks enda kõrvale isuma ja ignoreeri teda. Arvad, et see pole eriti toimiv viis näidata, et sa ei kiida tema käitumist heaks? Mõtle veelkord - istumine igava ja ignoreeriva täiskasvanu kõrval samal ajal, kui teised mõnusalt mänguväljakul liugu lasevad. Enda kõrvale istuma toomine enamasti toimib ja su lapsel kaob kiiresti isu teisi liivaga loopida.

Auto

Vaikne eiramine. See on käitumisviis, millega võid asendada koduse aeg-maha variandi. See ei ole muidugi sugugi alati päris vaikne lapse poolt, kes võibolla protestiks tagaistmel kisab, nagu jaksab, kuid proovi siiski enesekindlaks jääda. See annab talle selge signaali, et sa ei kiida tema käitumist heaks.

Sõprade juures külas

Mine koos oma mässava lapsega teise tuppa ja istuge mõnda aega vaikuses. Ära jäta teda võõras kohas üksi, see võib olla tema jaoks liiga hirmutav.

Igal pool mujal

Drastilistes olukordades võta ta lihtsalt kaenlasse ja lahkuge. Minge lihtsalt koju. Selline väga konkreetne aeg-maha meetod jäta aga tõepoolest täiesti mittesobivate käitumisviiside puhuks, nagu löömine, hammustamine ja tänaval jooksmine.

Allikas: whattoexpect.com