Foto: Pexels
Iga lapse areng on pisut omamoodi ja kindlasti ei tasu näpuga laste arengut hindavates tabelites just järge ajada, kuid lapse kõne kohta kehtib üks konkreetne reegel — mida rohkem ema lapsega igapäevaselt räägib, seda kiiremini laps areneb.

Kõnespetsialist dr Lauren Reinhardt kinnitab Daily Mailis, et vanemad peavad lapse kõne arengule suurt tähelepanu pöörama ning abi otsima kohe, kui tundub, et laps ei ütle piisavalt sõnu või ei moodusta lauseid. Mida siis tuleks jälgida?

Üheaastane

Esimeseks sünnipäevaks peaks lapsel oma esimene sõna selge olema, paljudel tuleb neid juba rohkemgi.

Pooleteiseaastane

18kuu vanuses peaks lapse sõnavara umbes 20 sõnani laienenud. Ta ei pea neid kõiki perfektselt välja hääldama, aga tihti, õigesti ja eesmärgipäraselt kasutama.

Kaheaastane

Teine sünnipäev on kõne arengu seisukohalt väga tähtis. Nüüd peaks laps suutma kahesõnalisi lauseid kombineerida — suur pall, roosa kass jne. Sellele tasemele jõudmiseks on vaja vähemalt viitkümmet sõna, mõnede ekspertide arvates peaks kaheaastased tundma juba sadat sõna.

Kolmeaastane

Sel päeval, kui laps saab kolmeseks, võiks tema sõnavaras olla ligikaudu tuhat sõna. Seda on raske hinnata, sest keegi ei suuda neid kokku lugeda. Aga oluline on, et ta suudaks moodustada viie-seitsme sõnaga lauseid ja et tema kõne oleks ka teistele peale pereliikmete arusaadav.