Foto: Andres Putting
G4S Rannavalve juht Henry Seemel annab nõu, kuidas pisipõnnidega rannas käia nii, et kõigil oleks lusti palju ning keegi ei saaks viga.

„Ilmselt tekib paljudel lapsevanematel küsimus, mis vanuses võiks lapse, nooruki või teismelise üksinda veekogu juurde või ujuma lubada. Paljudel eestimaalastel on ju kodu lähedal mõni veesilm ning veemõnud on loomulik osa meie suvest. Siiski, kui räägime lapsest tähenduses alaealine, ei tohi jätta last täiskasvanu järelvalveta veekogu äärde. Lapse mõistus on lapse mõistus,” ütleb G4S Rannavalve juht Henry Seemel. Väiksemad rannalised on mõistagi uudishimulikud ning vesi pakub rohket avastamisrõõmu. Paraku laste reaktsioon ja kogemused on sootuks teised kui täiskasvanutel, mistõttu ei pruugi nad ohtu adekvaatselt hinnata ning oma tegude tagajärgi ette näha. „Reeglina eelistavad lapsed veeta enamiku ajast vees mängides ning igal vanemal võib tekkida väsimus või vajadus korraks ära minna. Tehke paus, võtke laps kaasa või jätke põngerja järele valvama mõni pereliige, peaasi, et lapsel on silm kogu aeg peal!” lisas Seemel.

Lapsega veekogu juures olles tasuks kasutada abivahendeid, mis takistavad vee alla vajumist, näiteks sobivad selleks poorsetest materjalidest tehtud ujumisvestid. Täispuhutavad ujumisvahendid selleks ei sobi, kuna nende „käitumine” on ettearvamatu. Täispuhutava ujumisvahendi ventiil ei pruugi olla piisavalt vastupidav, pidev temperatuuride vahetus avaldab samuti mõju vahendi vastupidavusele.

Üldjuhul ei suuda uppumisohus olev inimene, lapsest rääkimata, kutsuda endale abi ning teha oma abitu olukord vees piisavalt märgatavaks. Erinevalt filmidest nähtust, toimub uppumine vaikselt, isegi hääletult, sest kogu jõud kulub veepinnal püsimiseks. See on ka põhjus, miks veekogu juures olles peab väiksema põngerja vanema pilk kogu aeg lapsel olema. Vaikimisi reegel on, et last ei tohi lubada nabast kõrgemasse vette ka siis, kui lapsevanem on ise koos lapsega rannas.

Loe ka: Lapsevanemad, mudilastega randa minnes hoidke neil ise silm peal, rannavalvur ei ole lapsehoidja!