Vida Press
Eakatel on mõningane mälu halvenemine sage nähtus, kuid dementsus ei ole vananemise normaalne osa, ütleb Ida-Tallinna keskhaigla õendus- ja hooldusabikliiniku II õendusabi osakonna õendusjuht Riina-Renate Int.

Dementsuse sümptomeid kutsuvad esile erisugustel põhjustel kahjustunud ajurakud. Dementsust tuleb eristada vanusega seotud mälu halvenemisest, see ei ole vananemise normaalne osa. Eakate puhul on mõningane mälunõrkus sage nähtus, kuid sellisel juhul ei esine teisi kognitiivseid häireid. Normaalse vananemise korral võib inimene unustada nimesid ja numbreid või selle, kuhu ta on pannud mõne eseme, kuid ta suudab leida lahenduse kitsikusest pääsemiseks. Normaalse vananemisega ei nõrgene mälu nii palju, et see segaks hakkama­saamist igapäevastes toimingutes.
Dementne inimene unustab rohkem ja tal on probleeme lahenduste leidmise, asjade läbi­mõtlemise ja planeerimisega, sageli läheb dementse inimese käitumine vastuollu üldiste käitumisnormidega ning see kõik hakkab segama igapäevast toimetulekut. Kuidas eristada tavalist unustamist vanemas eas aga dementsusest ja mida siis ette võtta?