Elvi Velpler
Psühholoog ja pereterapeut Roman Timofejev on oma ligi paarikümneaastase praktika jooksul välja arendanud sisemise tasakaalu teooria, mis põhineb kuuel psühholoogilisel vajadusel. Kui oma põhivajadusi mõista, sujub igapäevaelu ja eesmärkide saavutamine libedamalt. Kui neid eirata, võib see lõppeda tõsiste vaimsete häiretega.

Teilt ilmus hiljuti raamat “Sisemine tasakaal. Kuidas iseendaks jäädes saavutada edu ja saada õnnelikuks”. Mis oli raamatu ajendiks?

15 aastat tagasi, kui ma noore psühholoogina inimeste muresid kuulasin, tajusin ühist joont: kõik teadsid väga täpselt, mis on valesti, aga kirjeldamisega, kuidas näeb välja nende soovitud õnneseisund, jäid nad hätta. Kurdeti suurt stressi, unehäireid, ärevust ja paanikahooge. Ma oskasin küll olla aktiivne kuulaja, peegeldasin juttu tagasi, aga mul ei olnud siis veel terapeudi väljaõpet. Nüüd olen ma litsentseeritud paari- ja pereterapeut.

Kui inimene ütles, et viis aastat tagasi elas ta majas, mille aknad vaatasid metsa poole, ja hommik algas sellega, et ta jõi kohvi ja lihtsalt vaatas aknast välja loodusesse ning tal polnud kusagile kiiret, leidsin esimese niidiotsa. Nüüd kirjeldas sama inimene ennast nagu orav rattas. Esitasin eri klientidele samu küsimusi ja hakkasin nägema, et see, kuidas inimesed kirjeldavad sisemise tasakaalu hetki, kipub huvitaval kombel korduma.