. Illustratsioon: Adobe Stock
Rasvmaksa ehk hepatosteatoosi ei ole lihtne diagnoosida ja paljud isegi ei tea, et neil see probleem on, ütleb Põhja-Eesti regionaalhaigla gastroenteroloog Mart Riispere.

Rasvmaksa esinemine nii lastel kui ka täiskasvanutel on kasvanud ärevaks tegeva kiirusega. See on läänemaailmas kõige tavalisem krooniliste maksahaiguste põhjustaja. Rasvmaks esineb 2/3 neist, kellel on (diagnoositud) rasvumine. Selle haiguse tüsistused on maksatsirroos ja maksavähk. Ülekaalulistel esineb rasvmaksa
15 korda sagedamini. See on heaoluühiskonna haigus.

Miks räägitakse mitte­alkohoolsest rasvmaksast?

Lihtsalt öeldes on rasvmaks see, kui maksakoesse koguneb rasva tavalisest rohkem. Inimene ei ole automaatselt alkohoolik, kui talle pannakse rasvmaksa diagnoos.

Keda maksa rasvumine üldse ähvardab, millest see tekib?

Põhjuseks võib olla alkoholiga liialdamine, ülekaal või rasvtõbi, suhkruhaigus ja pidev ravimite tarvitamine. Aga enamasti on see ainevahetuse probleem. Metaboolne sündroom on seotud nii rasvade kui ka süsivesikute ainevahetusega – kui see on häiritud, võib kujuneda rasvmaks. Ainevahetus peab olema tasakaalus. Metaboolse sündroomi alla kuulub enamasti ka teist tüüpi diabeet. Diabeet tuleb hoida kontrolli all, veresuhkrutase ja kehakaal normis.