Adobe Stock
Küsimus: igal hommikul või vähemalt ülepäeviti toimub mu soolestikus midagi kohutavat. Ma saan kohe aru, kui jälle asi jamaks läheb – kõht hakkab tugevalt korisema ja teistsugust häält tegema. Tualetis käimine on äärmiselt piinlik ning seetõttu olen seda palju vältinud. Kõht on vahel täiesti lahti ja siis hiljem täiesti kinni või hoopis korras. Mitte ühegi toidu talumatust ei ole mul kunagi olnud. Samas olen täheldanud, et kui õhtuti rohkem süüa, kusjuures täiesti korralikku toitu, siis hommikul on kohe soolestik ärritunud. Kas on võimalik, et see laabub ise? Umbes pool aastat tagasi oli kõik korras. See on nii kohutav ja piinlik olukord ning on hakanud mu elamist ja igapäevaseid toimetusi segama.

Palun südamest abi!

Soole ärritussündroom esineb umbes 14–20 protsendil elanikest. Peamine haigustunnus on sooletegevuse muutus. Haigus võib kulgeda nii kõhulahtisuse kui ka kõhukinnisusega või vaheldub kõhukinnisuse periood kõhulahtisuse omaga. Sageli on neil inimestel ka kõhugaase rohkem ning soolest eritub lima. Kõhulahtisus esineb aga kindlasti ainult päevasel ajal.

Tegemist on funktsionaalse häirega, see tähendab, et diagnoosi panemiseks peab palju orgaanilisi haigusi ja toidutalumatusi välistama, eelkõige laktoositalumatuse, tsöliaakia, kilpnäärmehaigused jm. Mõju avaldavad ka jämesoole mikroobide koosluse muutused jm faktorid. Kindlasti soodustab soole ärritussündroomi teket ka stressirikas elu.