Värskelt pressitud mahlade putka Taksimi linnaosas.
Kadri Kütil oli Istanbul reisisihina juba mitu aastat mõttes olnud, nii uudishimust selle linna uhke ajaloo kui ka rikkaliku kultuuri vastu. Oma reisimuljetest ja Istanbuli aprillikuisest tulbifestivalist ta kirjutabki.

Tallinnast viib Istanbuli tuttuude lennujaama lennufirma Turkish Airlines, lend kestab 3 tundi ja 15 minutit. Uus jaamahoone on suur ning täiesti omaette vaatamisväärsus. Paraku on pompoossusel ka oma miinuspool – näiteks teekond maandumisrajalt hooneni võttis meil aega kolmveerand tundi ja transpordivõimalusi 35 kilomeetri kaugusel olevasse pealinna jõudmiseks oli raske leida. Seetõttu olin otsustanud hotelli pakutud transfeeri kasuks. Kuid lennujaama väljapääsu juures ootas terve armee kohalikke taksojuhte, kõigil plakatid nimedega käes ja ootust täis pilgud meile suunatud. Võttis veel pool tundi, kuni mul õnnestus meie küüdipakkuja üles leida ja vastu ööd lõpuks linna jõuda.

Kuna reisi eesmärgiks oli just vaatamisväärsustega tutvumine, olin otsinud ööbimiskoha vanalinnas. Sultanahmeti piirkond oli hea valik, kuna kõik peamised huviobjektid jäid jalutuskäigu kaugusele ja ka kaugemate atraktsioonide juurde pääses hõlpsasti ühissõidukiga. Vanalinnast alustavad ringreise ka Big Busi tuuribussid, neil on kaks eri pikkusega marsruuti.

Sultanite suursugune pärand


Meie esimesse Istanbuli päeva mahtus nii Hagia Sophia kui ka Sinine mošee. Mõlemad uhked hooned asuvad vastakuti Sultanahmeti keskväljakul. Seal saime ka oma esimese lillelise tulbifestivali-emotsiooni kätte, sest väljakut kaunistasid uhkelt õitsvad tulbipeenrad. Hagia Sophiat parasjagu renoveeriti, mistõttu jäid mulle sealt meelde eelkõige hiiglaslikud lühtrid ja hoones pühalikult patrulliv kass.

Kassid ja koerad on Istanbulis omaette vaatamisväärsused. Nad tunduvad (ja ilmselt ongi) hulkuvad, samas on enamiku koerte kõrvad märgistatud. Loomi lubatakse igale poole, väga paljusid kasse nägimegi just mošeede lähedal, koerad veetsid aga aega tulbipeenarde vahel või tänavatel liiklust “korraldades”. Soovitan taskusse varuda snäkke, mida kohalikele lemmikutele paitegemise eest pakkuda.