Inge ei tahtnud olla ori... nikotiiniori. Viktor Burkivski
„Me jätsime mõlemad päevapealt suitsetamise maha,” teatasid mu head sõbrad Heli ja Ets, kes olid suitsu teinud ligi 30 aastat. Olid läbi lugenud Allen Carri raamatu „Lihtne meetod lõpetada suitsetamine” ja sellest piisaski. Miks see raamat mõjus, ei osanud sõbrad öelda. Juba samal päeval otsustasin, et teen eksperimendi.

Olen isegi ligi 30 aastat suitsetaja olnud ja aeg-ajalt ka mõelnud, et võiks maha jätta. Kõige lihtsam olnuks loobuda raseduse ajal. Mul on kaks last ja mõlemate kandmise ning imetamise ajal ma suitsu ei teinud. Ometi jätkasin kohe, kui lapsed enam rinda ei saanud.

Raha ei motiveerinud

Tõsisemalt mõtlesin suitsetamisest loobumisele siis, kui olin kümme aastat juba tõmmanud. Elasin üheksakümnendate algul mõne kuu Rootsis ja just sel ajal tõusis seal tubakaaktsiis ning sigaretipaki hind seetõttu oluliselt. Mäletan üht raadiosaadet, kuhu inimesed said helistada ja rääkida, miks nad on suitsetamisest loobunud või plaanivad seda teha. Enamik helistajaid tõi põhjuseks suitsupaki liiga kõrge hinna. Mäletan ka enda mõtet selgelt: huvitav, kui kõrgeks peaks Eestis sigaretipaki hind tõusma, et ma suitsetamise maha jätaksin?

Tollest ajast peale on sigaretid mitu korda kallimaks läinud, aga mitte ükski hind polnud minu jaoks liiga kõrge. Mitte et ma rikas oleks, vaid ma suitsetasin millegi muu arvelt.