Adobe Stock
Paistetama kippuvad jalad on ebamugav mure – ei saa kanda kõiki kingi, vahel võivad jalad valutada. Turse võib viidata ka tõsisematele tervisehädadele.

Urve (63) pani juba noorena tähele, et tema jalad on võrreldes muidu väga saleda kehaga jämedavõitu. “Kunagi lausa häbenesin, et mul on sellised “maanaise” jalad,” ütleb ta. Paar viimast aastat on Urve aga jalgadega täitsa hädas – need on paistes nagu pakud. Ta on ammu loobunud kandmast kõrgeid kontsi, ostab turult lõdva kummiga sokke ja kingade valimine on raske – tuleb leida laia liistuga jalanõud ja ka number tavalisest suuremad. Eriti hull on lugu suvel palava ilmaga.

Urve on jalamurega käinud ka perearsti juures, kuid erilist nõu pole saanud. “Arst soovitas jalgu kreemitada ja kõrgemale tõsta. No seda tean isegi! Põhjust, miks mu jalad on nagu pakud all, aga ei selgunudki,” räägib ta. Ilmselgelt pole Urve mure põhjuseks see, et ta oleks palju seisvat või istuvat tööd teinud – ta on eluaeg olnud väga liikuv, kõnnib iga päev palju kilomeetreid, ei tarbi ühtegi ravimit, pole iial olnud ülekaaluline, vaid pigem vastupidi – liigagi sale. “Näen, et paistetus läheb tasapisi hullemaks, eriti õhtuti, ja jalad ei näe sugugi ilusad välja, aga mul puudub usk, et sellega oleks üldse võimalik midagi ette võtta. Ei tahaks küll kogu aeg sukki kanda… Eks vanus ole ka selline, et hakkavadki igasugu hädad külge tulema, ju minul on siis nõrgaks kohaks just jalad,” lööb ta käega.